Trwa ładowanie...
d1xs20m
d1xs20m
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Ujgurzy modlą się mimo zakazu chińskich władz

Tłumy wiernych pojawiły się w meczetach w Urumczi, głównym mieście objętego od niedzieli zamieszkami chińskiego regionu Sinkiang, ignorując wcześniejszą decyzję władz, które nakazały zamknięcie większości świątyń.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
d1xs20m

Jak informowała wcześniej chińska państwowa agencja Xinhua, władze nakazały zamknięcie meczetów w rejonie, gdzie doszło do najgwałtowniejszych starć między Hanami (etnicznymi Chińczykami) a wyznającymi islam Ujgurami.

Agencja Associated Press relacjonuje, że strażnicy otworzyli po kłótni z grupą około stu mężczyzn Biały Meczet, leżący niedaleko rejonu niedzielnych zamieszek. Wypowiadający się anonimowo milicjant powiedział AP, że mężczyzn wpuszczono do środka, by uniknąć przemocy.

Blisko tego miejsca milicja interweniowała, gdy grupa złożona z około 40 kobiet i mężczyzn zaczęła maszerować i wznosić okrzyki. Milicja szybko opanowała pochód, oddzieliła też od niego dziennikarzy i na kilka godzin zatrzymała czterech zagranicznych reporterów.

d1xs20m

Nie wiadomo, ile meczetów otwartych było w piątek w liczącym 2,3 mln mieszkańców Urumczi. Sekretarz generalny miejscowego Stowarzyszenia Islamskiego zaprzeczył, by wydano rozkaz zamknięcia świątyń. Przedstawiciel urzędu do spraw religii powiedział natomiast, że pozwolono na otwarcie meczetów tylko w dzielnicach, gdzie nie doszło do zamieszek.

Xinhua podała, że poza Urumczi w Sinkiangu meczety były otwarte. Według Barry'ego Sautmana, socjologa z Hongkongu, w tym autonomicznym regionie Chin jest 23 tysiące meczetów. Liczba ta oznacza, że na jednego muzułmanina przypada tu najwięcej świątyń na świecie

Wyznający w większości islam Ujgurzy stanowią około 40% liczącej 20 mln ludności Sinkiangu. W miastach regionu i oazach, w tym w samym Urumczi, większość mieszkańców stanowią obecnie napływowi Chińczycy.

d1xs20m

Podziel się opinią

Share

d1xs20m

d1xs20m
Więcej tematów