PolskaUjawniamy tajny klucz oceny matur

Ujawniamy tajny klucz oceny matur

Mimo naszych wielokrotnych apeli absurdalny klucz, według którego ocenianie są prace maturalne z języka polskiego, nie został zmieniony. "Dziennikowi" udało się dotrzeć do tajnego jeszcze schematu oceny eseju na temat "Lalki” Bolesława Prusa.

Ujawniamy tajny klucz oceny matur
Źródło zdjęć: © Jupiterimages

21.05.2008 | aktual.: 21.05.2008 07:52

I co się okazało? Przygotowany przez Centralną Komisję Egzaminacyjną maturalny klucz nie rozwiał żadnych podnoszonych wątpliwości dotyczących błędnego sformułowania tego pytania. Co gorsza, po raz kolejny stało się jasne, że taki sposób oceniania prac promuje przeciętniactwo i schematyczne odpowiedzi.

Później okazało się, że również w samych zadaniach były poważne błędy - kazano np. maturzystom analizować sen Izabeli Łęckiej, choć w podanym fragmencie powieści bohaterka wcale nie spała.

Na dodatek teraz, gdy razem z ekspertami dziennik przeanalizował tegoroczny klucz, wyszło na jaw, że aby dostać wysoką punktację za to zadanie, wystarczyło przepisać z arkusza egzaminacyjnego zdania, że Izabela jest rozpieszczoną arystokratką i w swoich marzeniach widzi powóz oraz człowieka w zasmolonej koszuli. Takie sformułowania były w tekście, więc wielu uczniom zapewne nie przyszło do głowy, by je powtarzać. Dobrzy maturzyści nie napiszą, że trawa jest zielona. Nie użyją słów kluczy i nie zdobędą punktów - tłumaczy uniwersytecki wykładowca Tomasz Kowalczuk.

Paradoksalnie, żeby świetnie zdać maturę, nie trzeba było nawet przeczytać "Lalki”. Za wykazanie się znajomością całej powieści uczeń mógł otrzymać zaledwie 1 punkt na 25. Tymczasem za samo wyliczenie, co widziała we śnie Izabela, dostanie aż 5 punktów.

Kłopot z kluczem polega również na tym, że przewiduje on tylko jedną interpretację - należy w eseju użyć słów, takich jak "groza, lęk i niepewność Izabeli”. A jeśli uczeń poszedł zupełnie inną drogą?

Źródło artykułu:WP Wiadomości
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)