UE zgadza się na pomoc finansową dla Grecji
Na szczycie UE w Brukseli szefowie państw i rządów UE zgodzili się na mechanizm pomocy finansowej dla pogrążonej w kryzysie Grecji - ogłosił przewodniczący Rady Europejskiej Herman Van Rompuy.
25.03.2010 | aktual.: 26.03.2010 06:09
- To mechanizm, gdzie z jednej strony mamyMiędzynarodowy Fundusz Walutowyi z drugiej strony pożyczki bilateralne od krajów strefy euro. Większość finansowania będzie europejska - powiedział Van Rompuy na konferencji prasowej na zakończenie pierwszego dnia szczytu. - Wszystkie kraje strefy euro zadeklarowały gotowość uczestnictwa w tym mechanizmie - dodał.
Jeszcze przed rozpoczęciem szczytu premier Grecji Jeorjos Papandreu został zaproszony na koniec osobnego spotkania prezydenta Francji Nicolasa Sarkozy'egoz kanclerz Niemiec Angelą Merkel, na którym doszło do opracowania kompromisowej propozycji porozumienia.
Francusko-niemiecka propozycja przewiduje skoordynowane, "pożyczki dwustronne, uzupełnione wsparciem Międzynarodowego Funduszu Walutowego". Pożyczki dla Grecji mają być oprocentowane według stawek rynkowych, a cały mechanizm będzie "europejski" - bez precyzowania konkretnej roli Komisji Europejskiej. Wysokość wsparcia nie została ujawniona, ale w większości ma ono pochodzić od partnerów w UE, a nie MFW. Przed szczytem mówiono o kwocie 22 mld euro.
Uzgodniony mechanizm wsparcia dla Grecji miałby być uruchomiony dopiero w ostateczności i z udziałem Międzynarodowego Funduszu Walutowego Wysokość wsparcia nie została ujawniona, ale w większości ma ono pochodzić od partnerów w UE, a nie MFW. Postulowany przez Niemcy udział MFW, jako bezprecedensowa w historii strefy euro interwencja z zewnątrz, był dotąd przez wiele krajów, z Francją na czele, uważany za zamach na wiarygodność wspólnej waluty.
Postulowany przez Niemcy udział MFW, jako bezprecedensowa w historii strefy euro interwencja z zewnątrz, był dotąd przez wiele krajów z Francją na czele uważany za zamach na wiarygodność wspólnej waluty.