Trwa ładowanie...
d2yv52d
17-06-2003 15:40

UE: spadek poparcia dla poszerzenia

Na przełomie 2002 i 2003 roku wyraźnie spadło w Unii Europejskiej poparcie dla jej poszerzenia o nowe państwa - wynika z sondażu opublikowanego we wtorek przez Komisję Europejską.

d2yv52d
d2yv52d

Ten najnowszy "Eurobarometr", przeprowadzony w marcu i kwietniu, wykazał, że odsetek popierających przyjęcie nowych państw - bez podawania ich nazw - spadł w całej Piętnastce po raz pierwszy poniżej połowy - do 46% (o 6 punktów procentowych mniej niż pół roku wcześniej).

Przeciw było 35% (o 5 punktów więcej). "To rozczarowujące, ale mamy nadzieję, że kiedy ludzie zobaczą korzyści, jakie przyniesie poszerzenie, ich stosunek ociepli się" - skomentował rzecznik Komisji Europejskiej Michael Mann.

Najgwałtowniejszy spadek poparcia odnotowano w Belgii, gdzie po raz pierwszy przeciwników poszerzenia było więcej niż zwolenników (38% za - o 15 punktów mniej niż pół roku wcześniej i 44% przeciw - o 11 punktów więcej).

Tradycyjnie najmniej popularne było poszerzenie we Francji, gdzie przeciwników było po raz pierwszy więcej niż połowa - 54% (o 5 punktów więcej), a zwolenników zaledwie 31% (o 10 punktów mniej).

d2yv52d

Przewagę przeciwników nad zwolennikami odnotowano także w Austrii, a w Wielkiej Brytanii było tyle samo zwolenników, co przeciwników (prawie równie dużo odpowiadających "nie wiem").

Najbardziej popularne poszerzenie Unii było nadal w Grecji (głównie ze względu na Cypr) i w Danii (odpowiednio 71 i 63% za). Ale i w tych krajach poparcie spadło (w Danii o 8 punktów).

Zdecydowaną przewagę nad przeciwnikami zwolennicy przyjęcia nowych krajów mieli także w Hiszpanii, Irlandii, we Włoszech, Portugalii i Szwecji, nieco mniejszą zaś w Finlandii, Holandii (gdzie ta przewaga bardzo gwałtownie zmalała) i Luksemburgu.

W Niemczech odsetek zwolenników zmalał o 4 punkty do 42%, a przeciwników - wzrósł o 5 punktów do 39%.

Ankietę przeprowadzono osobno także w krajach kandydujących do Unii, ale jej wyniki zostaną opublikowane w późniejszym terminie. Komisja nie ogłosiła także szczegółowych tabel obrazujących stosunek społeczeństw unijnych do poszczególnych krajów kandydujących.

Polska tradycyjnie zajmowała w takich rankingach trzecie miejsce pod względem poparcia po Malcie i Węgrzech, a przed Czechami.

d2yv52d
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2yv52d
Więcej tematów