UE przygotowuje się na pandemię ptasiej grypy
Państwa Unii Europejskiej powinny być przygotowane na ewentualność pandemii ptasiej grypy i zgromadzić zapasy leków antywirusowych - powiedział unijny komisarz ds. zdrowia Markos Kyprianu.
Nie chcemy siać paniki - podkreślał Kyprianu, wzywając jednak
kraje UE do zwiększenia "potencjału produkcji szczepionek" i
przygotowania narodowych planów na wypadek wybuchu pandemii.
Komisja Europejska wprowadziła zakaz na import z Rumunii żywego drobiu, mięsa, produktów z ptactwa i piór z Rumunii, po tym jak w nocy ze środy na czwartek wirusa H5 ptasiej grypy stwierdzono u ptaków w tym kraju (chodzi o kaczkę i kurczę).
Wcześniej KE poinformowała, że ptasią grypę, której przypadki stwierdzono w Turcji, wywołała najgroźniejsza odmiana wirusa - H5N1 - niebezpieczna dla człowieka.
Na razie nie wiadomo, czy (w Rumunii) jest to ten sam wirus, wyniki testów będziemy znali jutro - powiedział komisarz. Dodał jednak, że choć początkowo zakładano, iż ptaki w Rumunii zaraziły się jakąś inną mutacją wirusa H5, "obecnie można przyjąć wersję, że może to być ten sam wirus co w Turcji".
Zakaz importu drobiu
Kyprianu podkreślił, że zainwestowanie w przygotowania na wypadek pandemii powinno się stać priorytetem dla wszystkich krajów członkowskich UE. W piątek specjalny Komitet ds. Łańcucha Żywieniowego podejmie konkretne środki prewencji mające zmniejszyć ryzyko przedostania się wirusa do drobiu w państwach UE.
Komisja już w poniedziałek zakazała importu żywego drobiu, mięsa drobiowego, produktów z ptactwa i piór z Turcji. Zakaz importu potrwa sześć miesięcy, po czym KE oceni, czy należy go przedłużyć.
W czwartek zalecono także turystom udającym się do obu tych krajów zachowanie ostrożności i unikanie kontaktów z ptactwem dzikim i hodowlanym.
"Szczepić się przeciwko grypie"
Komisarz Kyprianu doradzał Europejczykom, szczególnie tym zajmującym się hodowlą drobiu, by zaszczepili się przeciwko zwykłej grypie. Zaznaczył, że choć dotychczas nie istnieją szczepionki przeciw ptasiej grypie, a jedynie zwykłej grypie, to są one "zalecane". Trzymamy się zaleceń WHO (Światowej Organizacji Zdrowia), by szczepieniami objąć jak największy odsetek osób objętych ryzykiem - powiedział Kyprianu.
Im więcej szczepionek, tym lepiej kraj członkowski będzie przygotowany na potencjalną pandemię - dodał.
Komisarz powiedział, że ze względu na podobieństwa pomiędzy wirusem ptasiej grypy w Turcji i na Syberii eksperci unijni biorą pod uwagę możliwość zarażenia się ptaków wędrownych. Dlatego konieczne jest zapobieganie kontaktom drobiu z ferm hodowlanych z dzikiem ptactwem.
Ten problem - jak wyjaśnił Kyprianu - będzie jednym z tematów piątkowego nadzwyczajnego posiedzenie Komitetu ds. Łańcucha Żywieniowego. UE ze swej strony prosi też kraje członkowskie o udzielenie Turcji i Rumunii wszelkiej pomocy naukowej - dodał.
Natomiast w przyszłym tygodniu w Londynie odbędzie się nieformalne spotkanie ministrów zdrowia państw UE, poświęcone między innymi koordynacji dystrybucji szczepionek i leków antywirusowych między krajami UE w przypadku przeniesienia się wirusa na ludzi.
Odmiana wirusa H5N1 zabiła w Azji od 2003 r. ponad 60 osób.
Inga Czerny, Patrycja Rojek