ŚwiatUE przeciw spamowi

UE przeciw spamowi

2,5 mld euro straciły w zeszłym
roku firmy w Unii Europejskiej wskutek zaśmiecania ich poczty telefonicznej i
elektronicznej miliardami wiadomości o charakterze reklamowym,
tzw. spamem. UE postanowiła walczyć z tym zjawiskiem, ale
potrzebuje wsparcia USA i Chin.

15.07.2003 15:45

Codziennie firmy unijne otrzymują około 10 miliardów takich wiadomości, ale większość pochodzi właśnie ze Stanów Zjednoczonych i z Azji - podkreśliła we wtorek Komisja Europejska. Szacuje się, że wkrótce spamy będą stanowiły przeszło połowę wszystkich e- maili i SMS-ów, krążących w sieci internetowej i komórkowej - ostrzegł organ wykonawczy UE.

Komisja przypomniała we wtorek państwom członkowskim i najważniejszym partnerom gospodarczym, zwłaszcza USA i Chinom, o pilnej potrzebie obrony przed zaśmiecaniem poczty elektronicznej miliardami spamów.

1 listopada 2003 roku zacznie obowiązywać w Unii niemal całkowity zakaz wysyłania spamów do prywatnych użytkowników Internetu i telefonów komórkowych. Dopuszczalne będą wyłącznie wiadomości wysyłane do klientów przez firmy, które sprzedały im wcześniej jakieś towary i usługi i chcą informować o nowych produktach.

Co do spamów wysyłanych do firm, państwa członkowskie będą mogły, ale nie musiały, objąć je zakazem. Muszą natomiast zobowiązać nadawców tego rodzaju wiadomości do przedstawienia się i do wyraźnego podania sposobu, w jaki adresat może odmówić dalszego otrzymywania maili.

Problem polega na tym, że Stany Zjednoczone nie zamierzają zakazywać wysyłania spamu. Rozważają jedynie zobowiązanie nadawców do tego, żeby zamieszczali informacje o sposobach odmowy otrzymywania następnych spamów. Chiny czekają zaś na to, co zrobią Amerykanie.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)