UE proponuje Izraelowi dyskusję o nowych wytycznych w sprawie grantów
UE opublikowała wytyczne zakazujące udzielania grantów izraelskim podmiotom, które działają na terytoriach okupowanych przez Izrael od 1967 r. Po ostrej krytyce ze strony izraelskich władz, UE zaproponowała im dyskusję, aby wyjaśnić swoje stanowisko.
Szefowa unijnej dyplomacji Catherine Ashton podkreśliła, że unijny dokument "potwierdza długo obowiązujące stanowisko (UE), iż dwustronne porozumienia z Izraelem nie dotyczą terytorium, które przeszło pod administrację izraelską w czerwcu 1967 roku". Terytoria te obejmują Wzgórza Golan, Strefę Gazy i Zachodni Brzeg Jordanu, wraz ze Wschodnią Jerozolimą. W dokumencie potwierdzono, że UE nie uznaje zwierzchnictwa Izraela nad tymi obszarami.
Zgodnie z wytycznymi wsparcie w postaci dotacji, nagród oraz tzw. instrumentów finansowych otrzymywać mogą tylko te podmioty izraelskie, "których miejsce prowadzenia działalności znajduje się w obrębie granic Izraela sprzed 1967 roku".
Jak wyjaśniła Ashton, wytyczne mają na celu jedynie sprecyzowanie unijnego stanowiska, zanim rozpoczną się rozmowy na temat nowych porozumień z Izraelem dotyczących grantów finansowych, udzielanych ze środków nowego wieloletniego budżetu Unii, który wejdzie w życie od 2014 roku.
- W żaden sposób nie przesądzają one wyniku negocjacji pokojowych pomiędzy Izraelem a Palestyńczykami. Od dawna UE stała na stanowisku, że uzna zmiany granic, dokonane za zgodą obu stron - oświadczyła szefowa unijnej dyplomacji.
Wskazała, że nowe wytyczne nie będą stosowane przed styczniem 2014 roku. - Do tego czasu UE liczy na współpracę i konsultacje z Izraelem na temat szerokiej palety spraw dwustronnych i zaprasza Izrael do dyskusji na temat terytorialnego zakresu porozumień z UE, które są obecnie przygotowywane - poinformowała Ashton.
Jeszcze przed publikacją nowych unijnych wytycznych spotkały się one z ostrą krytyką izraelskich władz. We wtorek wiceminister spraw zagranicznych Zeew Elkin powiedział, że decyzja UE jest "bardzo ważnym i niepokojącym posunięciem". - Na pewno nie sprzyja ona atmosferze rozmów pokojowych. Wręcz przeciwnie, zachęca Palestyńczyków, by odmawiali powrotu do stołu rokowań - ocenił Elkin, cytowany przez agencję AP.
W tej sprawie z szefem Komisji Europejskiej Jose Manuelem Barroso oraz z Ashton skontaktował się też amerykański sekretarz stanu John Kerry, który w tym tygodniu przebywał na Bliskim Wschodzie.