UE "podejmie pewne kroki" w walce z terroryzmem
W walce z terroryzmem Unia Europejska
podejmie pewne kroki - zapowiedział drugiego dnia szczytu
szefów dyplomacji UE w Maastricht Wysoki Przedstawiciel UE ds.
Wspólnej Polityki Zagranicznej i Bezpieczeństwa Javier Solana. Nie
określił, jakie kroki podejmie Unia.
Zdaniem Solany, walka z terroryzmem wymaga czasu, trwa każdego dnia, a najważniejsze w niej są wymiana informacji i współpraca zagrożonych atakiem terrorystycznym krajów.
W sobotę ministrowie spraw zagranicznych Unii omawiali m.in. sytuację na Bałkanach: w Kosowie przed zbliżającymi się wyborami oraz w Czarnogórze.
Ministrowie Unii spotkali się też z szefami dyplomacji krajów aspirujących do UE: Bułgarii, Rumunii, Chorwacji i Turcji. Bułgaria negocjacje z Unią zakończyła w czerwcu, a jej przyjęcie do UE przewidziane jest w 2007 r.
Zbliża się moment zakończenia się negocjacji z Rumunią, która również chciałaby być przyjęta do UE w 2007 r. Jednak w opinii ekspertów termin ten jest przedwczesny - Rumunia najprawdopodobniej zostanie przyjęta do Unii w 2009 r.
W grudniu Unia będzie musiała podjąć decyzję dotyczącą daty rozpoczęcia negocjacji z Turcją.
W najbliższych miesiącach będą przygotowywane negocjacje akcesyjne z Chorwacją, która w połowie czerwca uzyskała status kraju kandydującego do UE.
W sobotę po południu szef polskiej dyplomacji Włodzimierz Cimoszewicz spotka się z ministrem spraw zagranicznych Niemiec Joschką Fischerem. Tematem rozmowy będzie kwestia roszczeń majątkowych, jakie niektóre środowiska niemieckie - głównie wysiedlonych - zgłaszają wobec Polski.
Jak mówił wcześniej Cimoszewicz polskim dziennikarzom, chciałby osiągnąć takie rozwiązanie tej kwestii, która "usunie jakiekolwiek wątpliwości co do pozwów, niezależnie czy będą zgłaszane w polskich, niemieckich lub międzynarodowych sądach".