UE i Turcja osiągnęły porozumienie ws. Cypru
Unia Europejska i Turcja rozwiązały spór o uznanie Cypru przez rząd w Ankarze i uzgodniły warunki, na jakich Ankara rozpocznie 3 października 2005 r. negocjacje członkowskie z UE - poinformowały w piątek oficjalne źródła unijne.
Jest porozumienie globalne w sprawie Turcji - potwierdził nieco później dziennikarzom rzecznik szczytu.
Na mocy osiągniętego porozumienia, Turcja przed rozpoczęciem negocjacji członkowskich 3 października 2005 r. uzna niezależność Republiki Cypryjskiej.
Kompromis Turcja-UE osiągnięto po twardych negocjacjach, w których strona unijna obstawała przy tym, że Turcja przed rozpoczęciem negocjacji członkowskich musi znormalizować swe stosunki z Cyprem.
Według dyplomatów unijnych kompromis przewiduje włączenie do dokumentu końcowego szczytu fragmentu mówiącego, że Turcja na piśmie zobowiązuje się do uznania Cypru.
"Rząd turecki potwierdza, że jest gotowy do podpisania protokołu rozszerzającego porozumienie z Ankary przed rozpoczęciem negocjacji członkowskich" - taki zapis znajdzie się w dokumencie końcowym.
Jego tekst - zatwierdzony przez przywódców 25 państw UE - uzgodnili wcześniej w rozmowach w Brukseli premier Holandii (przewodniczącej obecnie UE) Jan Peter Balkenende i premier Turcji Recep Tayyip Erdogan.
Zapis ten uzyskał w piątek PAP ze źródeł zbliżonych do przewodnictwa holenderskiego.
Chodzi o protokół rozciągający na nowe państwa członkowskie Unii, w tym na Republikę Cypru, porozumienie z Ankary, łączące Turcję z UE od 1963 roku. Rząd turecki odmawiał dotychczas nawet takiego pośredniego uznania Republiki Cypru.