UE bliska decyzji o rozpoczęciu negocjacji z Rosją
Ministrowie spraw zagranicznych 27
państw Unii Europejskiej, którzy rozpoczęli w Brdzie koło Lublany
dwudniowe nieformalne posiedzenie, chcą zdecydować o rozpoczęciu
wkrótce negocjacji w sprawie nowego porozumienia UE-Rosja.
Mam nadzieję, że UE będzie mogła już wkrótce wznowić opóźnione rokowania z Rosją na temat nowego układu o partnerstwie. Zakładam, że wprawdzie nieformalnie, ale w trakcie dyskusji otworzymy drogę do nowych negocjacji w sprawie porozumienia o współpracy i partnerstwie - powiedział po przybyciu do Brda szef niemieckiej dyplomacji Frank-Walter Steinmeier.
Niemiec wskazał na coraz bliższy finał sporu handlowego Polski z Rosją, który był jednym z powodów blokowania przez Warszawę od 2006 roku rozpoczęcia negocjacji z Rosją. Mam nadzieję, że dyskusje, które dziś między sobą będziemy prowadzić, usuną przeszkody, które nam w przeszłości uniemożliwiały podjęcie negocjacji - zaznaczył.
Ta decyzja (o rozpoczęciu negocjacji) już się wykluwa, dlatego, że spełnione zostały polskie warunki - powiedział dziennikarzom, tuż po przybyciu do Brda, szef polskiej dyplomacji Radosław Sikorski.
Przypomniał, że oprócz zakończenia rosyjskiego embarga na polskie produkty roślinne i zwierzęce, spełniony został drugi polski postulat, by do mandatu negocjacyjnego z Rosją dołączona została deklaracja o bezpieczeństwie energetycznym.
Stwierdza ona, że UE będzie dążyć do uzyskania w rozmowach z Rosją "takich zasad, jakie przewiduje Europejska Karta Energetyczna", której Rosja nie chce ratyfikować. Ma to - zgodnie z intencją Polski - zagwarantować uzyskanie takich warunków handlu i inwestycji w sektorze energetycznym, które zapewnią całej UE i wszystkim jej członkom bezpieczeństwo dostaw.
Nie będziemy mnożyć warunków - zapewnił Sikorski. Natomiast to jest stanowisko polskie i inne kraje mogą zgłaszać swoje postulaty - zastrzegł.
Rezerwę wobec rozpoczęcia rozmów z Rosją poza Polską dotychczas zgłaszała też Litwa, która protestuje przeciwko odcięciu dostaw ropy rurociągiem "Przyjaźń" do rafinerii w Możejkach. Jednak zdaniem dyplomatów, jeśli Litwa pozostanie sama, to ustąpi.
Piątkowa dyskusja szefów dyplomacji "27" będzie pierwszą na forum UE debatą na temat Rosji od czasu marcowych wyborów prezydenckich w tym kraju, które wygrał Dmitrij Miedwiediew. To będzie swobodna i na pewno żywa i interesująca dyskusja - przewidywała rzeczniczka słoweńskiego przewodnictwa w UE Maja Kocijancić. (tbe)
Inga Czerny