UE: 6 marca spotkanie Ashton z Ławrowem ws. Ukrainy
Szefowa unijnej dyplomacji Catherine Ashton w poniedziałek po raz kolejny będzie Kijowie, a 6 marca spotka się w Rzymie z ministrem spraw zagranicznych Rosji Siergiejem Ławrowem, z którym będzie rozmawiać o Ukrainie - podały w środę służby prasowe Ashton.
Kwestia sytuacji Ukrainie po odsunięciu od władzy Wiktora Janukowycza będzie poruszona na marginesie spotkania poświęconego Libii - poinformowały źródła w UE, cytowane przez agencję EFE. Będzie to pierwsze spotkanie szefowej unijnej dyplomacji z rosyjskim ministrem spraw zagranicznych po podpisaniu w ubiegły piątek porozumienia o uregulowaniu kryzysu na Ukrainie.
- Catherine Ashton w przyszły poniedziałek wróci do Kijowa - poinformowały służby prasowe szefowej dyplomacji UE. Ashton po raz ostatni odwiedziła stolicę Ukrainy we wtorek, gdzie rozmawiała z nowymi władzami tego kraju. Mówiła wówczas, że w pierwszej kolejności trzeba się skoncentrować na rozwiązaniu doraźnych problemów Ukrainy, a później potrzebny będzie zakrojony na dłużej plan.
W środę szef Komisji Europejskiej zwołał spotkanie na wysokim szczeblu, które dotyczyło "zmobilizowania pomocy Unii Europejskiej dla Ukrainy" i w którym wzięła udział m.in. Ashton oraz komisarz UE ds. gospodarczych i walutowych Olli Rehn - dodały służby prasowe. "Podczas spotkania dyskutowano o pomocy ekonomicznej - zarówno krótko- jak i średniookresowej" dla Ukrainy - napisano w komunikacie.
Ashton poprosiła Rehna o to, by ze strony Unii to on koordynował wysiłki na rzecz udzielenia Ukrainie pomocy finansowej z Międzynarodowym Funduszem Walutowym (MFW), innymi międzynarodowymi instytucjami finansowymi, krajami członkowskimi i innymi państwami - dodano w oświadczeniu.
UE rozważa m.in. udzielenie Ukrainie kredytów krótko- i długoterminowych we współpracy z MFW; w grę wchodzi także zorganizowanie międzynarodowej konferencji darczyńców w sprawie pomocy finansowej dla Ukrainy.
W poniedziałek ukraińskie ministerstwo finansów i bank centralny oceniły, że Ukraina potrzebuje 35 mld dolarów pomocy makrofinansowej na lata 2014-2015. Władze w Kijowie zwróciły się do partnerów zagranicznych, szczególnie USA i Polski, o udzielenie kredytu w ciągu 1-2 tygodni.