Trwa ładowanie...

Udany start rakiety z satelitą do obserwacji aktywności Słońca

Z przylądka Canaveral na Florydzie wystartowała rakieta nośna Falcon 9 z satelitą Deep Space Climate Observatory (DSCOVR). Sonda ma monitorować aktywność słoneczną i jej skutki dla Ziemi - poinformowała NASA.
Share
Udany start rakiety z satelitą do obserwacji aktywności Słońca
Źródło: NOAA Satellite and Information Service
d4hjwxu

Satelita ma monitorować burze słoneczne, które mogą zakłócać sygnał GPS, a nawet powodować uszkodzenia sieci energetycznych. Do celu, oddalonego o ok. 1,5 miliona kilometrów od Ziemi, ma dotrzeć za 110 dni.

Post użytkownika NOAA Satellite and Information Service.

d4hjwxu

DSCOVR, który zastąpi 17-letniego satelitę, ma informować o potencjalnie niebezpiecznej aktywności Słońca z ok. godzinnym wyprzedzeniem.

Post użytkownika NOAA Satellite and Information Service.

Satelita ma także dwa sensory do obserwacji Ziemi. Będzie śledził pyły wulkaniczne, mierzył warstwę ozonową i monitorował powodzie oraz pożary.

Start rakiety nośnej, zaprojektowanej i wyprodukowanej przez amerykańską firmę SpaceX, dwukrotnie przekładano - z powodu problemów z radarowym systemem śledzenia i z powodu silnego wiatru.

Post użytkownika SpaceX.

W środę pogoda sprzyjała startowi, ale wzburzone morze uniemożliwiło przeprowadzenie próby odzyskania pierwszego stopnia rakiety, który miałby wylądować na specjalnej platformie na oceanie. Według firmy SpaceX odzyskiwanie rakiet pozwoliłoby zredukować koszty operacji.

d4hjwxu

Podziel się opinią

Share
d4hjwxu
d4hjwxu
Więcej tematów