Uczniowie i nauczyciele uczcili pamięć ofiar katastrofy
Uczniowie i nauczyciele w całej Polsce uczcili pamięć ofiar katastrofy pod Smoleńskiem. W wielu placówkach wyrazy żalu wykraczały daleko poza zalecaną przez minister edukacji narodowej Katarzynę Hall minutę ciszy.
12.04.2010 | aktual.: 12.04.2010 12:26
Szczecin
Przy wejściu do XIII Liceum Ogólnokształcącego w Szczecinie - najlepszej szkoły w Ogólnopolskim Rankingu Szkół Ponadgimnazjalnych 2009 - wywieszono specjalną tablicę, na której umieszczono zdjęcia ofiar, w tym Pary Prezydenckiej. Pod tablicą umieszczono flagę przepasaną kirem i znicz.
Oficjalna strona internetowa szkoły także informuje o tragedii i żałobie narodowej. Uczniom rozdano czarne wstążeczki, które przypięli sobie pod logo szkoły na bluzach.
Jak poinformował dyrektor placówki Cezary Urban, w środę odbędzie się uroczysta msza święta dla uczniów szkoły. - Ten dzień będzie dniem galowym, uczniowie przyjdą do szkoły w galowych strojach - zaznaczył dyrektor.
Kraków
W niektórych szkołach w Krakowie, np. w Szkole Podstawowej nr 32 im. Karola Chodkiewicza i w Szkole Podstawowej nr 48 im. Szarych Szeregów, zorganizowano apele. Zaplanowano, że uczniowie SP nr 48 (która znajduje się bardzo blisko domu posła Zbigniewa Wassermanna)
we wtorek będą mogli zapalić znicze przed tablicą poświęconą patronom, a w czwartek w kościele parafialnym ma się odbyć msza żałobna.
W II LO im. Sobieskiego w Krakowie apel odbędzie się w południe. - Na pierwszych lekcjach nauczyciele rozmawiali z młodzieżą o osobach, które zginęły w katastrofie, a były przyjaciółmi szkoły - o Prezydencie Ryszardzie Kaczorowskim, Januszu Kurtyce, gen. Bronisławie Kwiatkowskim, a także o naszym absolwencie Andrzeju Kremerze - powiedział dyrektor II LO w Krakowie Marek Stępski. W szkole przygotowano też wystawę przypominającą ofiary katastrofy prezydenckiego samolotu.
W III LO im. Jana Kochanowskiego w Krakowie, które w 1979 r. ukończył Janusz Kurtyka, uczniowie przyszli w poniedziałek w strojach galowych, do których mogli przypiąć przygotowane w szkole czarne wstążeczki. Pamięć ofiar katastrofy uczczono minutą ciszy, jest też wystawa poświęcona tym, którzy zginęli. We wtorek reprezentacja szkoły w ramach krakowskich obchodów 70. rocznicy zbrodni katyńskiej weźmie udział w Marszu Pamięci, który spod studzienki Walentego Badylaka przejdzie pod Krzyż Katyński u stóp Wzgórza Wawelskiego. W piątek w kościele św. Józefa na os. Kalinowym odbędzie się nabożeństwo żałobne za ofiary katastrofy, a w poniedziałek w III LO zaplanowano spektakl o Katyniu i prezentację postaci zamordowanego w Katyniu mjr. Jana Rajtera.
Wrocław
W gimnazjum nr 13 im. Unii Europejskiej we Wrocławiu wszystkie zajęcia rozpoczęły się od minuty ciszy. - W ciągu najbliższych dni rozpoczną się także specjalne lekcje, na których omawiane będą ostatnie wydarzenia - powiedziała wicedyrektor Marzanna Wolska.
- W Liceum Ogólnokształcącym nr 12 we Wrocławiu na lekcjach historii i WOS-u nauczyciele będą poruszać tematy związane z sobotnią tragedią i jej następstwami - powiedziała Danuta Daszkiewicz-Ordyłowska, dyrektorka LO nr 12.
Gdańsk
Władze gdańskiego Gimnazjum nr 6 podjęły decyzję, że wszyscy (ponad 200 uczniów) otrzymają we wtorek czarne kokardki, które będą nosić do końca żałoby narodowej. - Postanowiliśmy też, że w każdej klasie uczniowie przygotują gazetkę, w której upamiętnią ofiary sobotniej tragedii - powiedziała dyrektor gimnazjum, Małgorzata Warchoł.
Jak zaznaczyła dyrektor, od poniedziałkowego rana w szkole panuje szczególna atmosfera. - Uczniowie, zwykle pełni energii, jak to nastolatki, zachowują się niezwykle spokojnie i poważnie. Gdy mijam ich na korytarzu, słyszę, że rozmawiają między sobą o tym, co się zdarzyło w sobotę - dodała.
Poznań
W Szkole Podstawowej nr 88 im. Poznańskich Koziołków w Poznaniu zorganizowano apel na boisku szkolnym, a flagi państwowe udekorowane kirami opuszczono do połowy.
Jak powiedziała dyrektor tej szkoły Aldona Rożnowska, z dziećmi przeprowadzane są pogadanki na temat tragedii. - Aby uczniowie pamiętali o tragicznym wypadku samolotu prezydenckiego przygotowujemy plansze z informacjami o tragedii i ofiarach - powiedziała dyrektor Rożnowska.
Lubuskie
W tym i przyszłym tygodniu w wielu lubuskich szkołach zaplanowano uroczystości związane z obchodami 70. rocznicy zbrodni katyńskiej. Do kuratora wpływają informacje o zmianie ich przebiegu. Jednym z głównych punktów tych uroczystości staną się wystąpienia związane z przedstawieniem sylwetki Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego i pozostałych ofiar sobotniej katastrofy.
- Można się spodziewać, że dyrektorzy szkół i nauczyciele podczas planowania najbliższych dni pracy będą chcieli przybliżyć uczniom rozmiar tragedii, jaka dotknęła naszą ojczyznę i przekazać wiedzę o wybitnych ludziach, których ona straciła - powiedział lubuski kurator oświaty Roman Sondej. W katastrofie samolotu, który w sobotę rozbił się pod Smoleńskiem zginęli także gorzowianie: Anna Maria Borowska, wiceprzewodnicząca gorzowskiej Rodziny Katyńskiej oraz jej wnuk Bartosz Borowski. Mieli pomodlić się przy grobie ojca pani Anny, zamordowanego w Katyniu.
Suwałki
Wszyscy uczniowie I Liceum Ogólnokształcącego w Suwałkach przyszli w poniedziałek do szkoły ubrani na czarno. Jak poinformowała dyrektor liceum Bożenna Szynkowska, młodzież i nauczyciele wezmą jeszcze w poniedziałek udział w mszy świętej w kościele znajdującym się obok ich szkoły. - Młodzież odebrała tę tragedię z wielką powagą i żalem - dodała Szynkowska.
Kielce
Minutą ciszy rozpoczęły się lekcje w Zespole Szkół Ponadpodstawowych nr 2 w Kielcach, w skład którego wchodzi gimnazjum nr 23 oraz IV Liceum Ogólnokształcące im. Hanki Sawickiej. W sali gimnastycznej spotkają się uczniowie, nauczyciele i pozostali pracownicy szkoły, aby wspólnie oddać hołd ofiarom wypadku.
- To jest szczególny dzień dla wszystkich Polaków, także dla nas, tym bardziej, że absolwentem naszego liceum był wiceminister kultury Tomasz Merta, który zginął w sobotniej katastrofie - powiedziała dyrektor placówki Edyta Lato.
Lublin
Uczniowie I Społecznej Szkoły Podstawowej w Lublinie przyszli do szkoły w strojach galowych, a nauczyciele oraz pracownicy administracji ubrani na czarno. - Taka decyzja zapadła z potrzeby chwili, wyrazili taką potrzebę m.in. rodzice, dyrekcja i pracownicy szkoły - powiedziała kierownik administracji szkoły Sabina Krysa.
Katowice
Także uczniowie katowickich szkół przyszli na lekcje w stonowanych ubraniach, często na czarno. Większość z nich uważa, że okazywanie żałoby - wobec śmierci Prezydenta RP i tak wielu innych osób - jest potrzebne. - Nawet jeśli ktoś nie zgadzał się z jego poglądami, trzeba pamiętać, że to człowiek, głowa państwa - powiedział Robert Lizoń z katowickiego liceum im. Mickiewicza.
Łódź
Łódzkie kuratorium zaapelowało do dyrekcji szkół i nauczycieli, by w ciągu najbliższych dni w klasach 1-3 wyjaśnić pojęcia: prezydent, premier, marszałek sejmu, a także wyjaśnić pojęcie "żałoba narodowa". W klasach 4-6 nauczyciele mają omówić m.in. znaczenie symboli narodowych, sposoby zachowania się w momencie ogłoszenia żałoby narodowej, a także wyjaśnić symbolikę miejsca Katyń.
Uczniowie gimnazjów mają rozmawiać z nauczycielami dodatkowo m.in. o tragicznej historii Katynia sprzed 70 lat i obecnej tragedii pod Smoleńskiem. Natomiast w szkołach ponadgimnazjalnych o sytuacji państwa jako instytucji po stracie m.in. prezydenta, wicemarszałka sejmu, szefów wojsk. W jaki sposób reguluje to konstytucja.
Dodatkowo kuratorium zaleciło szkołom, by w ciągu najbliższego tygodnia odwiedzić jeden z trzech pomników: Katyński, marszałka Józefa Piłsudskiego bądź Grób Nieznanego Żołnierza.
W jednym z gimnazjów w Piotrkowie Trybunalskim przygotowana ma być gazetka o Katyniu: o tym, co wydarzyło się tam przed 70 laty i o tym, co wydarzyło się w sobotę.