PolskaUczelnie źle kształcą

Uczelnie źle kształcą

Polskie uczelnie nie przygotowują studentów do zawodu. Według raportu Instytutu Społeczeństwa Wiedzy, programy studiów bardzo często nie są dostosowane do potrzeb rynku pracy.

22.03.2005 20:40

Naukowcy z Uniwersytetu Warszawskiego i SGH zbadali 63 uczelnie. Sprawdzili, czego szukają pracodawcy, a co umieją absolwenci szkół wyższych. Okazało się, że najczęstsze wymagania wobec przyszłych pracowników to dobra znajomość języków obcych, umiejętność komunikowania się, specjalistyczna wiedza i prawo jazdy. Tymczasem jak mówi dr Barbara Minkiewicz z SGH, studenci otrzymują zbyt dużo wiedzy ogólnej.

Naukowcy sprawdzili również oferty pracy w 17 biurach karier działających na uczelniach. Najczęściej poszukiwanymi pracownikami okazali się informatycy, specjaliści od turystyki, ochrony środowiska oraz inżynierowie. Żadna z tych specjalności nie należy do najpopularniejszych kierunków na polskich uczelniach.

Małgorzata Kałaska z Biura Karier Politechniki Krakowskiej przekonuje, że nawet sami absolwenci często nie wiedzą, co chcieliby robić. "W rozmowie z pracodawcą, studenci nie umieją określić, czy chcą być menażerami, specjalistami czy badaczami".

Według Instytutu Społeczeństwa Wiedzy, z dostosowaniem się do sytuacji na rynku pracy znacznie lepiej radzą sobie uczelnie prywatne niż państwowe. W tych ostatnich zbyt często o programach studiów na danej uczelni decyduje wyłącznie kadra naukowa.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)