Trwa ładowanie...

Uczelnie walczące z plagiatami wyróżnione po raz trzeci

12 uczelni wyższych i 3 wydziały otrzymały certyfikaty "Uczelnia walcząca z plagiatami" i "Wydział walczący z plagiatami". Wyróżnienia wręczono w Warszawie w ramach seminarium na temat ochrony własności intelektualnej w internecie.

Uczelnie walczące z plagiatami wyróżnione po raz trzeciŹródło: Jupiterimages
d2qp9ji
d2qp9ji

Nagrody przyznaje Fundacja Fresnela.

Konieczność sprawdzania oryginalności prac dyplomowych i kształtowania świadomości istnienia praw autorskich - również w przestrzeni wirtualnej - pokazują badania przeprowadzone przez Fundację wśród gimnazjalistów z 10 szkół. - Uczniowie negatywnie oceniają jedynie ściąganie "żywcem" pracy napisanej przez kolegę. Jednak już w ściągnięciu pracy z internetu nie widzą niczego nagannego - powiedziała przedstawicielka Fundacji, Paulina Gajownik.

Firma Plagiat.pl od trzech lat przyznaje specjalne certyfikaty uczelniom, które w szczególny sposób troszczą się o jakość oferowanego wykształcenia i konsekwentnie dążą do wyeliminowania z grona swoich studentów osób plagiatujących prace.

Wśród uczelni nagrodzonych w tym roku znalazły się: Akademia Ekonomiczna im. Karola Adamieckiego w Katowicach, Akademia Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej, Akademia Wychowania Fizycznego Józefa Piłsudskiego w Warszawie, Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Gorzowie Wielkopolskim, Społeczna Wyższa Szkoła Przedsiębiorczości i Zarządzania w Łodzi, Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego, Szkoła Główna Handlowa, Warszawskie Uniwersytet Medyczny, Wyższa Szkoła Administracji w Bielsku Białej, Wyższa Szkoła Handlu i Prawa im. Ryszarda Łazarskiego, Wyższa Szkoła Pedagogiczna ZNP w Warszawie i Wyższa Szkoła Techniczno-Ekonomiczna.

d2qp9ji

Trzy nagrodzone wydziały to: Wydział Informatyki Wyższej Szkoły Informatyki w Łodzi, Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego, Wydział Zarządzania i Ekonomii Politechniki Gdańskiej.

Rozdanie certyfikatów zakończyło seminarium "Internet a ochrona własności intelektualnej. Czy należy zmienić prawo?", zorganizowane przez Fundację im. A.-J. Fresnela oraz Plagiat.pl.

Jak tłumaczył podczas spotkania dr Sebastian Kawczyński, prezes Plagiat.pl, polscy internauci w zdecydowanej większości są przeciwni walce z piractwem w sieci, a regulacje dotyczące własności intelektualnej nie są - ich zdaniem - dostosowane do internetowej rzeczywistości.

- Przypadku, w którym uczniowie wykorzystują fragmenty napisanych już artykułów prasowych, by z nich stworzyć oryginalny wiersz w celach niekomercyjnych, nie można oceniać nagannie - mówił dr Kawczyński.

Podkreślił jednak, że czym innym jest działanie niekomercyjne - które należy wspierać - a czym innym wykorzystywanie czyjejś pracy dla osiągania własnych korzyści.

d2qp9ji
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2qp9ji
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj