Uczelnie teologiczne będą finansowane z budżetu?
Sejmowe komisje Edukacji, Nauki i Młodzieży
oraz Finansów Publicznych przyjęły na wspólnym
posiedzeniu poselskie projekty ustaw, na mocy których trzy
uczelnie kościelne byłyby finansowane z budżetu państwa.
09.03.2006 13:40
Trzy projekty, zgłoszone przez posłów Platformy Obywatelskiej, przewidują, że Papieski Wydział Teologiczny w Warszawie, Papieski Wydział Teologiczny we Wrocławiu i Wyższa Szkoła Filozoficzno- Pedagogiczna Ignatianum w Krakowie będą otrzymywały dotacje budżetowe na zasadach uczelni publicznych.
Posłowie dokonali drobnych poprawek w treści projektów, m.in. wprowadzili zmianę terminu wejścia w życie ustaw. Projekty zakładały, że ustawy wejdą w życie 14 dni po ich uchwaleniu. Komisje zdecydowały tymczasem, że ustawy po uchwaleniu wejdą w życie 1 października 2006 r., wraz z rozpoczęciem roku akademickiego.
Papieski Wydział Teologiczny w Warszawie został utworzony przez Watykan 3 maja 1988 roku. Prowadzi studia dzienne i zaoczne z teologii, ze specjalnością teologii ogólnej i katechetyczno- pastoralnej. Uczelnia ma prawo nadawania stopni licencjata i magistra, ponadto prowadzi dwuletnie studia podyplomowe: Studium Katechetyczno-Pedagogiczne i Studium Duchowości.
Papieski Wydział Teologiczny we Wrocławiu ma taki sam status prawny jak jego odpowiednik w Warszawie. Prowadzi studia teologiczne dla księży i dla osób świeckich.
Wyższa Szkoła Filozoficzno-Pedagogiczna Ignatianum w Krakowie jest prowadzoną przez jezuitów wyższą uczelnią kościelną, uznawaną przez władze państwowe. Tworzą ją dwa Wydziały: Filozoficzny i Pedagogiczny. Oba posiadają prawo nadawania stopnia naukowego magistra. Ponadto Wydział Filozoficzny posiada prawo nadawania stopnia naukowego doktora filozofii. Projekty trafią teraz pod obrady Sejmu.