PolskaUczczono 88. rocznicę Powstania Wielkopolskiego

Uczczono 88. rocznicę Powstania Wielkopolskiego

Kilkuset poznaniaków przyszło pod pomnik Powstania Wielkopolskiego, by uczcić 88. rocznicę wybuchu jedynego zwycięskiego powstania w historii Polski. Złożono wieńce, odbyła się uroczysta odprawa wart, odczytano apel poległych i oddano honorową salwę. Jak co roku złożono kwiaty na mogile dowódcy Powstania Wielkopolskiego gen. Stanisława Taczaka i
odprawiono uroczystą mszą św. poznańskiej farze.

27.12.2006 | aktual.: 27.12.2006 15:46

Pamięć o powstańcach trwa w naszych sercach i domach pieczołowicie przechowujemy pamiątki otaczamy opieka mogiły poległych. To chlubna karta naszej historii, której jednak przez lata w innych częściach Polski poświęcono niewspółmiernie mało uwagi - mówił marszałek województwa wielkopolskiego, Marek Woźniak.

Drugi rok z rzędu obchody rocznicy wybuchu powstania odbywają się bez udziału jego uczestników. W marcu 2005 roku zmarł ostatni z 70 tys. powstańców, 106-letni por. Jan Rzepa.

Prócz tradycyjnych obchodów przygotowano też rekonstrukcje fragmentów wydarzeń powstania. Przed budynkiem dawnego hotelu Bazar i budynkiem Odwachu dwie grupy rekonstrukcji historycznych przypominały jak wyglądały piesze i konne patrole powstańców, branie w niewolę Niemców.

Rocznica powstania obchodzona jest w całej Wielkopolsce: np. w podpoznańskim Lusowie złożono wieńce na grobie gen. Dowbora- Muśnickiego. Oddano hołd powstańcom w Ostrowie Wielkopolskim, w Nowych Skalmierzycach i Boczkowie.

Powstanie Wielkopolskie wybuchło 27 grudnia 1918 roku w Poznaniu i szybko objęło teren całej Wielkopolski. Dziś w prawie każdej wielkopolskiej miejscowości znajdują się tablice upamiętniające walki.

Wojska powstańcze wyzwoliły spod władzy niemieckiej niemal całą Wielkopolskę. Za koniec powstania historycy uznają likwidację Frontu Wielkopolskiego 8 marca 1920 roku, choć powstańcze zdobycze i prawo do Ziemi Wielkopolskiej dał odrodzonej Polsce Traktat Wersalski z 28 czerwca 1919 roku. Jego postanowienia weszły w życie w styczniu 1920 roku.

Ponad 70-tysięczna, jednolicie umundurowana i dobrze wyszkolona Armia Wielkopolska weszła w skład polskich sił zbrojnych, a sprzęt wojskowy, zdobyty w walce z zaborcą, wzbogacił organizującą się armię.

Żołnierze Armii Wielkopolskiej prosto z okopów powstańczych ruszyli na odsiecz oblężonego Lwowa i uczestniczyli w wojnie polsko-bolszewickiej. Brali też udział w powstaniach śląskich.

Jak poinformował 22 grudnia br. wojewoda wielkopolski Tadeusz Dziuba rozpoczęły się już przygotowania do obchodów 90-tej rocznicy Powstania Wielkopolskiego. Powołano komitet honorowy obchodów. Zaproszono do niego m.in. prezydenta Lecha Kaczyńskiego, metropolitów Poznania i Gniezna, abpa Stanisława Gądeckiego i Henryka Muszyńskiego. We wstępnych planach obchodów są: uruchomienie portalu internetowego poświęconego powstaniu, konkurs na komiks historyczny oraz międzynarodowa konferencja naukowa "Wielkopolan droga do niepodległości", sympozja naukowe i plenery artystyczne.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)