Uczą się pomagać w Iraku
Żołnierze sanitariusze z całej Polski, którzy
wraz z polskim kontyngentem wyjadą do Iraku, rozpoczęli specjalny kurs przygotowawczy.
"Podczas szkolenia będziemy m.in. zapoznawać sanitariuszy z prawem międzynarodowym, międzynarodowymi konwencjami o ochronie rannych i chorych. Chcemy, aby żołnierze - będąc w tamtym środowisku - widzieli, jak się mają zachowywać, aby było to zgodne z prawem" - powiedział ppłk Mirosław Wango z łódzkiego Centrum Szkolenia Wojskowych Służb Medycznych.
Podkreślił, że sanitariusz musi wiedzieć, jak się zachować w kontaktach z ludnością cywilną. "Wiadomo, że jako sanitariusz musi udzielić pomocy każdemu, nie tylko koledze żołnierzowi. Generalnie nie będziemy uczyć sanitariusza medycyny, my mamy go nauczyć praktycznego działania" - dodał.
Do Łodzi przyjechali sanitariusze żołnierze z całej Polski. Przez sześć dni będą ćwiczyć udzielanie pierwszej pomocy rannym i chorym oraz poznawać zasady postępowania w stanach zagrożenia.
"Chcemy również, aby sanitariusze poznali inne zagrożenia, które na nich czekają w Iraku, choćby nowe choroby, z którymi mogą się tam zetknąć. Jak się mają zachowywać w sytuacjach np. ewentualnego użycia broni biologicznej" - wyjaśnił Wango.
Poza kursem teoretycznym jego uczestnicy mają przejść kurs praktyczny. Jak poinformował Wango, Centrum posiada m.in. nowoczesny samochód sanitarny do przewozu rannych, który "będzie służył do szkolenia". Takie same sanitarki mają mieć polscy żołnierze w Iraku.