Ucinamy plotki - ulga na Internet pozostanie!
Krajowe media obiegła dziś wiadomość, jakoby w najnowszym projekcie Ministerstwa Finansów dotyczącym zmian w ustawach podatkowych przewidziano... likwidację ulgi na dostęp do Sieci z początkiem 2007 r. Byłby to zaiste dziwny zabieg - od wejścia w życie ustawy przewidującej ulgi w opłatach dla podatników korzystających z Internetu minął przecież zaledwie nieco ponad rok. Wyjaśniamy - wedle zapewnień, jaki uzyskaliśmy w Biurze Komunikacji Społecznej Ministerstwa Finansów, tzw. ulga na Internet nie zostanie zlikwidowana.
Przypomnijmy, iż obowiązująca od początku 2005 r. nowelizacja ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych przewidywała ulgę od "wydatków ponoszonych z tytułu użytkowania sieci Internet w lokalu ( budynku ) będącym miejscem zamieszkania podatnika". Zapis ten miał rekompensować płacącym podatki internautom wzrost stawki podatku VAT na usługi dostępu do Sieci z 0 do 22%. Ustawodawca określił górną granicę ulgi na 760 zł - przysługuje ona tylko prywatnym użytkownikom, zaś nie mogą z niej korzystać osoby prowadzące działalność gospodarczą.
11.04.2006 13:02
Całe zamieszanie wzięło się z faktu, iż zapis o uldze podatkowej na Internet mieści się w artykule 26, ustęp 1, punkt 6a znowelizowanej ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, tymczasem w projekcie zmian w przepisach prawa podatkowego - http://www.mf.gov.pl/_files_/aktualnoci/konferencje/projekty_zmian_przepisow.pdf, dostępnym na stronie Ministerstwa Finansów mowa jest o zniesieniu ustępu 6a wspomnianej ustawy. Zmiany obejmą więc - i w tym wypadku m.in. PAP i Gazeta Wyborcza - http://serwisy.gazeta.pl/wyborcza/1,34513,3273980.html miały rację - zniesienie tzw. "ulgi sportowej" ( dającej podatnikom prawo do odliczenia wydatków "na działalność klubów sportowych mających osobowość prawną i licencję sportową, skupiających co najmniej 50 zawodników, w tym 30 juniorów" ) oraz ulgi podatkowej za zatrudnienie niań i pomocy domowych.
Nietrudno się dziwić, że domniemane zniesienie ulgi wywołało niemałe poruszenie - ulga zyskała bowiem już pewną popularność. "Z moich obserwacji wynika, że zainteresowanie ulgą jest w tym roku bardzo duże - wielu naszych klientów prosiło nas w ostatnim czasie o wystawienie zbiorczych faktur, ułatwiających skorzystanie z ulgi internetowej", dodaje Joanna Ciesielska, rzeczniczka prasowa Netii.
Przedstawiciele TP SA, największego w Polsce operatora usług dostępowych, nie skomentowali doniesień o planach rządu. Jak się okazało - słusznie.