Trwa ładowanie...
dosl3bg
dosl3bg
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Uciekinierzy ze schroniska będą ścigani jak dorośli

Prokuratura Rejonowa w Chojnicach w woj. pomorskim chce ścigać jak dorosłych czterech nastolatków, którzy podczas ucieczki z miejscowego Schroniska dla Nieletnich ciężko pobili pracownika ochrony i kierownika warsztatu.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
dosl3bg

Jak poinformował prokurator rejonowy w Chojnicach Mirosław Orłowski, 17-latek już usłyszał zarzuty napaści na funkcjonariusza publicznego. Na ściganie trzech pozostałych napastników w wieku 16 lat zgodę muszą wydać sądy rodzinne i nieletnich właściwe dla ich miejsca zamieszkania. Szesnastolatkowie pochodzą z Włocławka, Torunia i Inowrocławia.

Prokurator Orłowski odmówił odpowiedzi na pytanie, czy podejrzany 17-latlek przyznał się do zarzut. Dodał natomiast, że wystąpiono już do sądu z wnioskiem o jego tymczasowe aresztowanie.

Pracownika ochrony i nauczyciela zawodu nastolatkowie pobili w warsztacie narzędziami i metalowymi elementami ogrodzenia, po czym uciekli ze schroniska.

dosl3bg

Strażnik doznał groźnego dla życia urazu głowy. Trafił do szpitala w Chojnicach, gdzie przeszedł operację. Jego stan nadal jest bardzo ciężki. Nauczyciel zawodu ma złamane żebro. Wyszedł już ze szpitala.

Zapoczątkowana brutalnym atakiem ucieczka nieletnich trwała - jak podało w komunikacie schronisko w Chojnicach - 40 minut. Do napaści doszło o godz. 12.35. O 13.15 cała czwórka została ujęta ok. 1,5 km od schroniska.

16-latków umieszczono po zatrzymaniu w Policyjnej Izbie Dziecka w Gdańsku, 17-latka w policyjnej pomieszczeniu dla osób zatrzymanych w w Chojnicach. Nastolatkowie w schronisku oczekiwali na umieszczenie w zakładach poprawczych za rozboje, pobicia i zniszczenie mienia.

Za czynną napaść na funkcjonariusza, której skutkiem jest ciężki uszczerbek na zdrowiu, kodeks karny przewiduje od 2 do 12 lat więzienia.

dosl3bg

W sprawie napadu w Chojnicach komunikat wydało Ministerstwo Sprawiedliwości. Napisano w nim m.in., że szef resortu Jarosław Gowin "jest głęboko poruszony tragedią, jaka spotkała pracowników wymiaru sprawiedliwości i na bieżąco śledzi informacje o rozwoju wydarzeń. Dziękuje dyrektorowi ośrodka oraz właściwym organom za szybką i skuteczną reakcję oraz otoczenie rodzin poszkodowanych niezbędną pomocą, w tym opieką psychologa."

W komunikacie przypomniano też, że "dostrzegając konieczność poprawy zasad bezpieczeństwa w schroniskach dla nieletnich, w przedstawionej 26 czerwca br. nowelizacji ustawy o postępowaniu w sprawach nieletnich Minister Sprawiedliwości zaproponował nowe reguły stosowania środków dyscyplinarnych i środków przymusu. Trwają prace legislacyjne nad tym projektem."

dosl3bg

Podziel się opinią

Share

dosl3bg

dosl3bg
Więcej tematów