ŚwiatUchwalono plan pomocy dla gospodarki USA

Uchwalono plan pomocy dla gospodarki USA

Izba Reprezentantów Kongresu
USA uchwaliła plan pobudzenia gospodarki amerykańskiej do
dalszego wzrostu kosztem ok. 825 mld dolarów.

Uchwalono plan pomocy dla gospodarki USA
Źródło zdjęć: © PAP

Plan uchwalono stosunkiem głosów 244:188. Większość demokratyczna w Izbie poparła rządowy plan natomiast republikanie (z nielicznymi wyjątkami) byli przeciwko.

Przywódca większości demokratycznej w Senacie Harry Reid zapowiedział, że Senat rozpocznie debatę nad swoją wersją ustawy już w poniedziałek. Demokraci chcą aby ustawa była gotowa do podpisu przez prezydenta w połowie lutego.

Prezydent Obama powitał z zadowoleniem uchwalenie planu przez Izbę Reprezentantów i wyraził nadzieję, że uda się go jeszcze wzmocnić w Senacie. - Nie mamy momentu do stracenia - powiedział Obama dziennikarzom. Dodał, że gospodarka oczekuje pilnej pomocy w obliczu najgorszej recesji od czasu Wielkiego Kryzysu z lat 30. ubiegłego wieku.

Spiker Izby Reprezentantów Nancy Pelosi powiedziała, że ostatnie wydarzenia zapowiadają nową erę. - Nawa państwowa jest trudna do zawrócenia. Ale właśnie to musimy zrobić - dodała.

- Kolejny tydzień zwłoki oznaczałby dalsze 100 tys., lub więcej, bezrobotnych. Nie sądzę abyśmy chcieli to wziąć na swoje sumienie - oświadczył David Obey, demokratyczny przewodniczący komisji rozdziału środków budżetowych Izby.

Uchwalona przez Izbę Reprezentantów wersja ustawy przewiduje przeznaczenie ok. 358 mld dol. na roboty publiczne, oświatę i federalne programy pomocy żywnościowej; 275 mld dol. na czasowe cięcia i ulgi podatkowe; 48 mld dol. na ubezpieczenia zdrowotne dla bezrobotnych, 46 mld dol. na rozszerzenie programu zasiłków i pomoc dla rodzin oraz 100 mld dol. na poprawę dostępu do szerokopasmowego internetu oraz na inwestycje w czyste źródła energii.

Ponadto 87 mld dol. mają otrzymać władze stanowe na finansowanie ubezpieczeń zdrowotnych Medicaid dla ubogich.

Zdaniem opozycji republikańskiej, ustawa nie przewiduje wystarczających cięć i ulg podatkowych, natomiast przewiduje wydatkowanie zbyt wielkich sum z pieniędzy podatników. Twierdzą oni, że większość z tych pieniędzy zostanie zmarnowana i nie przyczyni się poprawy sytuacji Amerykanów, którzy utracili pracę.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)