Uchwała wstrzyma Nord Stream 2? PiS chce, by przegłosował ją Sejm
Posłowie Prawa i Sprawiedliwości złożyli projekt uchwały Sejmu w sprawie będącego na ukończeniu Nord Stream 2. W dokumencie zaapelowano o jak najszybsze wstrzymanie pracy przy budowie gazociągu łączącego Rosję i Niemcy. Posłowie PiS zwrócili się też do władz w Berlinie o wycofanie się z poparcia tej inwestycji.
Autorzy uchwały zwracają uwagę, że surowce energetyczne "nie powinny być wykorzystywane jako instrument nacisku politycznego wobec innych państw".
Przypomnieli też przykłady używania surowców w prowadzeniu polityki zagranicznej. Przywołano tu przykład Rosji, której w przeszłości z przyczyn politycznych zdarzało się wstrzymywać dostawy gazu na Ukrainę. W uchwale posłowie zwracają ponadto uwagę, że obecnie wciąż wiele krajów Europy Wschodniej jest uzależniona od dostaw rosyjskich surowców.
Dokument przypomina też, że Nord Stream II jest budowany, mimo że istniejące gazociągi wystarczają, aby zaspokoić potrzeby energetyczne odbiorców gazu ziemnego w Europie. A zatem, jak zaznaczono, tworzenie nowej nitki dostaw ma na celu jedynie stworzenie możliwości przesyłu tego surowca na Zachód z pominięciem krajów takich jak Polska.
Zobacz też: luzowanie obostrzeń uzależnione od akcji szczepień. Dr Sutkowski komentuje pomysł
Nord Stream II umocni Rosję?
Co więcej - jak wskazano w projekcie - realizacja projektu Nord Stream II jest niezgodna z celami Unii Europejskiej. Polityka energetyczna Wspólnoty zakłada bowiem dążenie do różnicowania źródeł energii, a kolejny gazociąg z Rosji doprowadzi do umocnienia Moskwy na pozycji lidera dostaw w wielu krajach UE.
"Apelujemy o natychmiastowe zaniechanie budowy Nord Stream 2, jako projektu sprzecznego z dążeniem do zwiększania bezpieczeństwa energetycznego Unii Europejskiej, a także bezpieczeństwa i stabilności w Europie we wszystkich aspektach" - napisano w projekcie uchwały.
Wezwano też władze w Berlinie "do wycofania wszelkiego poparcia dla realizacji projektu, w imię dbałości o stabilność i bezpieczeństwo w Europie oraz zwiększania odporności Unii na presję ze strony Rosji, a także w ramach solidarności z Ukrainą".
Dokument trafił do pierwszego czytania w sejmowej Komisji Spraw Zagranicznych. Ma go reprezentować wicerzecznik PiS Radosław Fogiel.
Stany Zjednoczone znoszą sankcje
W ubiegłym tygodniu Departament Stanu USA zmienił swoje poprzednie stanowisko i tym samym zniósł sankcje wobec firmy Nord Stream 2 AG oraz jej szefa Matthiasa Warniga. Informacja ta pojawiła się w raporcie dla Kongresu.
Prezydent Joe Biden został spytany o to, dlaczego zezwolił Rosji oraz Niemcom dalej budować Nord Stream 2. - Jego budowa była prawie zakończona, gdy objąłem urząd i nałożenie sankcji w tym momencie byłoby szkodliwe dla naszych relacji z Europą - przekazał amerykański prezydent.
Przeczytaj też:
Źródło: PAP