Uchodźca w Polsce mile widziany
Prawie 70% Polaków uważa, że Polska powinna przyjmować uchodźców, chociaż ponad połowa nie potrafi podać prawidłowej definicji uchodźcy, a 89% nigdy się nie zetknęło z taką osobą - wynika z czerwcowego sondażu TNS OBOP.
Ośrodek badań TNS OBOP przeprowadził badanie opinii Polaków na temat percepcji uchodźców. Wynika z niego, że Polacy mają stosunkowo pozytywny stosunek do uchodźców - prawie połowa pozwoliłaby im osiedlić się na dłuższy czas, a 19% nawet na stałe. Większość badanych (77%) uważa, że Polska ma historyczny dług wobec uchodźców, gdyż sami Polacy musieli w przeszłości opuszczać swój kraj, uciekając przed prześladowaniami, byli wówczas przyjmowani przez inne państwa. Mniejszą akceptacją (49% wskazań) cieszy się natomiast postulat zapewnienia uchodźcom do czasu usamodzielnienia się pobytu w specjalnych ośrodkach. Jeszcze mniejsze poparcie społeczne jest dla postulatów pomocy państwa przy szukaniu pracy, organizacji kursów językowych i przyznawania polskiego obywatelstwa.
Polacy, jako korzyści z przyjmowania uchodźców, uważają wzbogacenie kraju, który ich przyjmuje, ponieważ uchodźcami są również ludzie zdolni i dobrze wykształceni, a także zwiększenie różnorodności kulturowej. Najczęściej natomiast obawiają się wzrostu przestępczości (46%) i bezrobocia (47% badanych), choć jest to wynik o 5 punktów proc. niższy niż w sondażu ubiegłorocznym i o 17 punktów proc. niższy od uzyskanego w badaniu przeprowadzonym dwa lata temu.
Tylko 12% badanych deklaruje, że poznało osobiście osobę, która musiała opuścić swój kraj z obawy przed prześladowaniami lub z powodu wojny, podczas gdy zdecydowana większość (87%) Polaków nigdy nie zetknęła się z taką osobą. Błędnie rozumie się też pojęcie uchodźcy, jako osoby, która opuściła swój kraj w poszukiwaniu lepszych warunków życia (41% wskazań), a 17% badanych twierdzi, że uchodźcy to Polacy ze Wschodu, np. z Kazachstanu. Tymczasem prawidłowa definicja oznacza osobę, która opuściła swój kraj ze względu na zagrożenie zdrowia, życia, bądź wolności.
Za odesłaniem uchodźców z powrotem do ich kraju opowiadało się 9 % badanych, a do innego państwa - 8%. Negatywnie do uchodźców odnosiły się najczęściej osoby z wykształceniem podstawowym, respondenci interesujący się polityką, emeryci i renciści oraz rolnicy.