Trwa ładowanie...

U rejenta taniej nie będzie

Od soboty zaczną obowiązywać niższe stawki notarialne. Notariusze nie zamierzają jednak rezygnować z dochodów. Wymyślili, jak ominąć rozporządzenie wydane przez ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobrę - czytamy w dzienniku "Polska".

U rejenta taniej nie będzieŹródło: Jupiterimages
d2so8k5
d2so8k5

Nowe przepisy zawierają nieścisłości. Kancelarie postanowiły z tego skorzystać i już stosują przeróżne sztuczki, by pobierać wyższe - wbrew zapowiedziom ministerstwa - opłaty.

Według gazety, jednym ze sposobów jest nieuznawanie umowy z deweloperem za umowę sprzedaży lokalu mieszkalnego, a jedynie za umowę ustanowienia odrębnej własności lokalu. To znacząca różnica, bo przy sporządzeniu takiej umowy obniżona stawka nie obowiązuje. Ponieważ bez aktu notarialnego nie da się kupić mieszkania, więc i tak trzeba będzie zapłacić tyle, ile zażąda notariusz.

Dotychczas wcale nie było tak, że notariusze stosowali maksymalne stawki. W wielu przypadkach dawali swym klientom duże rabaty. Na przykład, kiedy przy jednej transakcji konieczne było zawarcie dwóch umów: przedwstępnej i ostatecznej - tłumaczy notariusz, który prowadzi kancelarię pod Warszawą.

Teraz na podobne udogodnienia nie ma co liczyć. Problem będą mieli ci notariusze, którzy specjalizują się w obrocie nieruchomościami. Ich dochody spadną o połowę - tłumaczy warszawski prawnik. Rozmówca dziennika skarży się, że sytuację na rynku usług notarialnych dodatkowo pogarsza "zadyszka", którą łapie rynek nieruchomości. W Warszawie podaż zaczyna już przewyższać popyt. Dlatego niektórzy notariusze zapowiadają, że będą stosować maksymalne dozwolone stawki.

d2so8k5

Inną furtką prowadzącą do podwyższania opłat jest sporządzanie oddzielnych aktów notarialnych dla każdej czynności - podaje dziennik. Dotychczas było tak, że przy sprzedaży więcej niż jednego mieszkania czy działki sporządzany był jeden akt notarialny. Teraz tak nie będzie- mówi notariusz pracujący w jednej z największych warszawskich kancelarii. Część notariuszy zapowiada, że zacznie stosować martwy dotychczas przepis z ustawy o notariacie, który przyznaje prawo do pobierania opłat na pokrycie "niezbędnych wydatków, poniesionych przez notariusza w związku z dokonaniem czynności". Przepis jest na tyle pojemny, że do kosztów można zaliczyć zarówno koszty przejazdów, jak i zużyte materiały biurowe. (PAP)

d2so8k5
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2so8k5
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj