PolskaTysiące zniczy w miejscach pamięci narodowej

Tysiące zniczy w miejscach pamięci narodowej

W dniu Wszystkich Świętych, Polacy zapalają znicze nie tylko na grobach bliskich, ale także w miejscach pamięci narodowej, również poza granicami Polski. Tysiące zniczy zapłonęło w Krakowie na grobie rodziców i brata Jana Pawła II i pod "papieskim oknem" na ul. Franciszkańskiej.

Od rana tysiące pielgrzymów przybywają do bazyliki Świętego Piotra, by pomodlić się przy grobie Jana Pawła II. We Wszystkich Świętych przypada 59. rocznica święceń kapłańskich zmarłego papieża. W środę przy grobach papieży będzie modlić się papież Benedykt XVI. 2 listopada minie 7 miesięcy od śmierci polskiego papieża.

W całym kraju od rana tysiące Polaków wspomina swoich bliskich, zapalając znicze. Na terenie byłego hitlerowskiego obozu Auschwitz- Birkenau w Oświęcimiu zapłonęły znicze w miejscach uświęconych krwią więźniów.

Zapłonęły też znicze w miejscach pamięci narodowej na najstarszej lubelskiej nekropolii przy ul. Lipowej, najwięcej na symbolicznej mogile katyńskiej, wzniesionej dla upamiętnienia ofiar stalinowskich łagrów, a także na grobach żołnierzy - obrońców Lublina poległych w 1939 r.

W Kaliszu tysiące zniczy płoną na zabytkowych trzech cmentarzach: nekropolii ewangelicko-augsburskiej, rzymsko-katolickiej i prawosławnej, położonych obok siebie w centrum miasta, przy tzw. Rogatce.

Mieszkańcy Legnicy zapalili znicze na mogiłach żołnierzy radzieckich, gdzie pochowanych jest blisko 1300 osób.

Biało-czerwone wiązanki złożono na rzeszowskich grobach bohaterów poległych w walce o wolność i niepodległość Polski, m.in. na grobie najmłodszego pułkownika w dziejach polskiej armii Leopolda Lisa-Kuli, poległego w 1919 r. w wieku 23 lat bohatera walk o niepodległość Polski, na zbiorowych mogiłach powstańców listopadowych i styczniowych na Starym Cmentarzu oraz na grobach bohaterów II wojny światowej. Choć wiele z nich jest anonimowych, jednak na każdej płonie świeca.

W Przemyślu znicze zapalono m.in. na grobach ponad 90 tys. bezimiennych żołnierzy, którzy w latach 1914-1915 polegli w walkach o Twierdzę Przemyśl. Znicze zapłonęły też na grobach żołnierzy z pułków pruskich i bawarskich, żołnierzy rosyjskich i żołnierzy austro-węgierskich.

W Belgii, jak co roku, znicze zapłonęły na mogiłach polskich żołnierzy, którzy zginęli podczas II wojny światowej. Uroczystości ku ich pamięci odbyły się na cmentarzach m.in. w Gandawie, Charleoi i Brukseli.

Przedstawiciele Ambasady RP w Federacji Rosyjskiej i reprezentanci rosyjskiej Polonii uczcili pamięć Polaków pomordowanych w Rosji w latach stalinizmu. Złożyli kwiaty i zapalili znicze na cmentarzach wojennych w Katyniu, Miednoje, Ostaszkowie oraz na symbolicznych grobach ostatniego dowódcy Armii Krajowej gen. Leopolda Okulickiego i zastępcy Delegata Rządu RP na Kraj Stanisława Jasiukowicza na Cmentarzu Dońskim w Moskwie.

Z kolei na Białorusi polscy dyplomaci odwiedzili uroczysko Kuropaty pod Mińskiem. Złożono kwiaty pod krzyżem polskim oraz pod krzyżem i pomnikiem, upamiętniającym ofiary stalinowskich represji z lat 1937-41. Polskie groby, m.in. uczestników powstania 1863 roku, żołnierzy wojny polsko-bolszewickiej 1920 roku i wojny 1939 r., odwiedzili również polscy dyplomaci z konsulatu w Brześciu oraz Grodnie.

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)