PolskaTysiące zniczy w miejscach pamięci narodowej

Tysiące zniczy w miejscach pamięci narodowej

W dniu Wszystkich Świętych, Polacy zapalają znicze nie tylko na grobach bliskich, ale także w miejscach pamięci narodowej, również poza granicami Polski. Tysiące zniczy zapłonęło w Krakowie na grobie rodziców i brata Jana Pawła II i pod "papieskim oknem" na ul. Franciszkańskiej.

01.11.2005 | aktual.: 01.11.2005 18:48

Od rana tysiące pielgrzymów przybywają do bazyliki Świętego Piotra, by pomodlić się przy grobie Jana Pawła II. We Wszystkich Świętych przypada 59. rocznica święceń kapłańskich zmarłego papieża. W środę przy grobach papieży będzie modlić się papież Benedykt XVI. 2 listopada minie 7 miesięcy od śmierci polskiego papieża.

W całym kraju od rana tysiące Polaków wspomina swoich bliskich, zapalając znicze. Na terenie byłego hitlerowskiego obozu Auschwitz- Birkenau w Oświęcimiu zapłonęły znicze w miejscach uświęconych krwią więźniów.

Zapłonęły też znicze w miejscach pamięci narodowej na najstarszej lubelskiej nekropolii przy ul. Lipowej, najwięcej na symbolicznej mogile katyńskiej, wzniesionej dla upamiętnienia ofiar stalinowskich łagrów, a także na grobach żołnierzy - obrońców Lublina poległych w 1939 r.

W Kaliszu tysiące zniczy płoną na zabytkowych trzech cmentarzach: nekropolii ewangelicko-augsburskiej, rzymsko-katolickiej i prawosławnej, położonych obok siebie w centrum miasta, przy tzw. Rogatce.

Mieszkańcy Legnicy zapalili znicze na mogiłach żołnierzy radzieckich, gdzie pochowanych jest blisko 1300 osób.

Biało-czerwone wiązanki złożono na rzeszowskich grobach bohaterów poległych w walce o wolność i niepodległość Polski, m.in. na grobie najmłodszego pułkownika w dziejach polskiej armii Leopolda Lisa-Kuli, poległego w 1919 r. w wieku 23 lat bohatera walk o niepodległość Polski, na zbiorowych mogiłach powstańców listopadowych i styczniowych na Starym Cmentarzu oraz na grobach bohaterów II wojny światowej. Choć wiele z nich jest anonimowych, jednak na każdej płonie świeca.

W Przemyślu znicze zapalono m.in. na grobach ponad 90 tys. bezimiennych żołnierzy, którzy w latach 1914-1915 polegli w walkach o Twierdzę Przemyśl. Znicze zapłonęły też na grobach żołnierzy z pułków pruskich i bawarskich, żołnierzy rosyjskich i żołnierzy austro-węgierskich.

W Belgii, jak co roku, znicze zapłonęły na mogiłach polskich żołnierzy, którzy zginęli podczas II wojny światowej. Uroczystości ku ich pamięci odbyły się na cmentarzach m.in. w Gandawie, Charleoi i Brukseli.

Przedstawiciele Ambasady RP w Federacji Rosyjskiej i reprezentanci rosyjskiej Polonii uczcili pamięć Polaków pomordowanych w Rosji w latach stalinizmu. Złożyli kwiaty i zapalili znicze na cmentarzach wojennych w Katyniu, Miednoje, Ostaszkowie oraz na symbolicznych grobach ostatniego dowódcy Armii Krajowej gen. Leopolda Okulickiego i zastępcy Delegata Rządu RP na Kraj Stanisława Jasiukowicza na Cmentarzu Dońskim w Moskwie.

Z kolei na Białorusi polscy dyplomaci odwiedzili uroczysko Kuropaty pod Mińskiem. Złożono kwiaty pod krzyżem polskim oraz pod krzyżem i pomnikiem, upamiętniającym ofiary stalinowskich represji z lat 1937-41. Polskie groby, m.in. uczestników powstania 1863 roku, żołnierzy wojny polsko-bolszewickiej 1920 roku i wojny 1939 r., odwiedzili również polscy dyplomaci z konsulatu w Brześciu oraz Grodnie.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)