PolskaTysiące Polaków tego chciało - w 2013 roku będzie...

Tysiące Polaków tego chciało - w 2013 roku będzie...

Premier Donald Tusk poinformował, że rząd chce w 2013 roku uruchomić pomoc dla przedszkoli w formie subwencji lub dotacji z budżetu państwa. Szef rządu tłumaczył, że chodzi o to, by rodzice ponosili możliwie niskie koszty związane z opieką przedszkolną dla dzieci. Poinformował również, że rząd nie pracuje nad zmianami w Karcie Nauczyciela, ale są informacje, że będą takie inicjatywy ze strony samorządu i być może grup poselskich.

Tysiące Polaków tego chciało - w 2013 roku będzie...
Źródło zdjęć: © PAP | Adam Warżawa

Na konferencji prasowej po spotkaniu z minister edukacji Krystyną Szumilas premier zaznaczył, że ta kwestia jest istotna także w kontekście debaty o zmianach w systemie emerytalnym i wiąże się ze wzmacnianiem polityki prorodzinnej.

- Problem realnie taniej usługi przedszkolnej powszechny dostęp do przedszkola powinien stać się prawem rodziców. Państwo wspólnie z samorządem powinno w możliwie szybkim terminie zadbać o pełną dostępność usługi przedszkolnej co najmniej w odniesieniu do cztero- i pięciolatków - powiedział Tusk.

Według premiera poziom odpłatności za przedszkole nie powinien być dewastujący dla kieszeni rodziców. - Chodzi o to, abyśmy w roku 2013 mogli uruchomić pomoc w postaci jakiejś formy subwencji lub dotacji - mówił Tusk.

Oznacza to - powiedział premier - że projekt wspomożenia przez państwo rodziców dzieci, które korzystają z przedszkoli, powinien być gotowy do końca wiosny, gdy konstruowany będzie budżet na 2013 r. Tusk tłumaczył, że chodzi o to, by "jednoznacznie ustanowić możliwie niski pułap nakładów, jakie ponoszą rodzice".

Co z Kartą Nauczyciela?

Na konferencji prasowej Donald Tusk powiedział, że rząd nie pracuje nad zmianami w Karcie Nauczyciela, ale są informacje, że będą takie inicjatywy ze strony samorządu i być może grup poselskich.

- Kiedy podnosimy wiek emerytalny i ograniczamy przywileje emerytalne dużych grup zawodowych - zawsze w tym kontekście pojawia się również kwestia przywilejów w innych dziedzinach życia, tu np. Karta Nauczyciela, szczególnie w relacji nauczyciele-samorządy, staje się coraz bardziej gorącym tematem - mówił Tusk.

Jak dodał, "niektóre zapisy Karty Nauczyciela powodują, że samorządy przeznaczają bardzo duże środki, które nie są związane de facto z usługą oświatową, tylko właśnie z przywilejami zawartymi w Karcie Nauczyciela".

Premier zaznaczył, że rząd nie pracuje w tej chwili nad zmianami w Karcie Nauczyciela. - Ale mamy informacje, że będą takie inicjatywy ze strony samorządu i być może grup poselskich. Jak państwo wiecie, projekty poselskie i obywatelskie dotyczące kwestii oświatowych są już w sejmie, ale można się spodziewać także gorącej dyskusji na temat przyszłości Karty Nauczyciela i to w najbliższych tygodniach czy najbliższych miesiącach - powiedział Tusk.

Premier powiedział też o wzroście subwencji oświatowej. - W porównaniu do 2007 roku, kiedy subwencja wynosiła 28 mld zł rocznie, w roku 2011 - prawie 38 mld zł. To jest wzrost gigantyczny, jeśli weźmiemy pod uwagę dodatkowo fakt, że jednak dzieci do szkoły chodzi mniej, a nie więcej - zaznaczył.

- Fakty mówią bardzo wyraźnie: pieniędzy jest o 70% więcej, dzieci jest z roku na rok mniej, nauczycieli jest więcej, więc realnie poziom usługi oświatowej, jeśli zmierzymy go statystyką, zwiększa się bardzo wyraźnie w ostatnich latach - powiedział premier.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (158)