Trwa ładowanie...
d3i7mpl
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Tysiące pielgrzymów na pasterce w Betlejem

Tysiące pielgrzymów z całego świata przybyły we wtorek do Betlejem, na Zachodnim Brzegu Jordanu, aby w biblijnym miejscu narodzin Chrystusa wziąć udział pasterce i obchodach świąt.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Tysiące pielgrzymów na pasterce w Betlejem
(AFP, Fot: HAZEM BADER)
d3i7mpl

Wśród uczestników pasterki byli szefowa dyplomacji Unii Europejskiej Catherine Ashton, prezydent Autonomii Palestyńskiej Mahmud Abbas oraz jordański minister spraw zagranicznych Nasir Dżudeh.

Duża liczba przyjezdnych, najwyższa od wielu lat, podniosła na duchu Palestyńczyków. - Przekaz świąt Bożego Narodzenia to przekaz pokoju, miłości i braterstwa. Musimy być dla siebie braćmi - powiedział łaciński patriarcha Jerozolimy, arcybiskup Fouad Twal.

W kazaniu, zwracając się do prezydenta Abbasa, patriarcha oświadczył, że modli się o "słuszne i sprawiedliwe rozwiązanie" dla Palestyńczyków. Skarżył się na ich los i wyraził współczucie dla palestyńskich rodzin, których członkowie przebywają w izraelskich więzieniach lub doznali krzywd w rezultacie konfliktu z Izraelem. Wyraził również nadzieję, że "ten kraj, dom trzech religii monoteistycznych, któregoś dnia stanie się przystanią pokoju dla wszystkich ludzi".

d3i7mpl

Pielgrzymi i turyści kręcili się po położonym przy Bazylice Narodzenia Pańskiego placu Żłóbka, zatrzymywali w restauracjach i sklepach z pamiątkami, podziwiali także podświetloną bożonarodzeniową choinkę. Na scenie obok występowały zespoły muzyczne.

Liczba odwiedzających w Betlejem radykalnie spadła w następstwie palestyńskiego powstania z 2000 roku. Jednak relatywny spokój spowodował, że pielgrzymi znów licznie pojawili się na Zachodnim Brzegu.

Palestyński minister turystyki Rula Maajah szacuje, że liczba turystów w stosunku do ubiegłego roku będzie wyższa o 14 proc. Rzecznik jego resortu podał, że wieczorem do Betlejem przyjechało 10 tys. turystów z zagranicy. Do końca świąt może ich być w mieście nawet 25 tys.

d3i7mpl

Podziel się opinią

Share

d3i7mpl

d3i7mpl
Więcej tematów