Tysiące kontenerów. Tak Korea Północna wspomaga Rosję
Korea Północna wysłała od ubiegłego roku ok. 7 tys. kontenerów z amunicją artyleryjską, pociskami rakietowymi oraz sprzętem wojskowym do Rosji w ramach pomocy dla kraju prowadzącego inwazję w Ukrainie - przekazał minister obrony Korei Południowej Szin Won Sik.
18.03.2024 | aktual.: 19.03.2024 14:26
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Szin Won Sik oświadczył, że testy rakietowe przeprowadzane przez Pjongjang mogą być w rzeczywistości kontrolami jakości przed wysyłką pocisków.
Poniedziałkowa konferencja prasowa, na której minister obrony przedstawił informacje, odbyła się kilka godzin po tym, jak przeprowadzono kolejne testy. Północnokoreańska armia wystrzeliła trzy pociski balistyczne krótkiego zasięgu w kierunku wód na wschód od Półwyspu Koreańskiego.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
- Nie jest jasne, czy (testowane) pociski są przeznaczone do wzmocnienia linii frontu, czy eksportu do Rosji - ocenił Szin. - Ale istnieje duże prawdopodobieństwo, że przed wyeksportowaniem ich do Rosji przeprowadzono ostateczne kontrole - dodał.
Minister zaznaczył, że od lipca 2023 roku Korea Północna wysłała do Rosji co najmniej 7 tys. kontenerów, głównie z amunicją. Pod koniec lutego szacował tę liczbę na ok. 6700. W ocenie Seulu, Pjongjang coraz częściej wykorzystuje transport kolejowy, a nie jak początkowo morski.
W zamian za broń Korea Północna miała otrzymać ponad 9 tys. kontenerów z żywnością i inne artykuły pierwszej potrzeby oraz surowce i części używane do produkcji broni.
Szin wysunął podejrzenie, że Rosja może dostarczać Korei Północnej paliwo, prawdopodobnie wbrew sankcjom Rady Bezpieczeństwa ONZ, które ściśle ograniczają eksport ropy naftowej i produktów ropopochodnych do tego kraju.
Zarówno władze w Moskwie, jak i w Pjongjangu zaprzeczyły istnieniu jakiejkolwiek umowy zbrojeniowej między krajami.
Szin powiedział, że jeszcze w tym miesiącu Korea Północna prawdopodobnie wystrzeli kolejnego satelitę zwiadowczego; ten, który został wyniesiony w kosmos w zeszłym roku, krąży normalnie po orbicie, ale nie pełni funkcji zwiadowczych.
Obserwatorzy podkreślają, że napięcie na Półwyspie Koreańskim utrzymuje się na bezprecedensowo wysokim poziomie w następstwie serii północnokoreańskich prób rakietowych rozpoczętych w 2022 r.
Czytaj więcej: