Trwa ładowanie...
d1pdce1
05-06-2006 15:35

Tysiąc podpisów bielszczan w obronie Bolka i Lolka

Około tysiąca podpisów zebrali członkowie
"Inicjatywy Obrony Wizerunku Bolka i Lolka Bielsko-Biała 2006" pod
petycją do polskich władz. Obrońcy Bolka i Lolka oczekują, że
władze sprzeciwią się wykorzystywaniu ich wizerunków w materiałach
reklamujących udział niemieckich homoseksualistów w warszawskich
Dniach Równości.

d1pdce1
d1pdce1

W ciągu dwóch dni akcji sami zebraliśmy ok. 750 podpisów wśród mieszkańców Bielska-Białej. Kolejne 250 spłynie jeszcze od ludzi, którym rozdaliśmy listy, by zebrali podpisy wśród znajomych. To chyba wystarczające społeczne poparcie, by zwrócić się do władz o zapewnienie przestrzegania prawa - powiedział lider Inicjatywy, Andrzej Plewniak.

Wizerunki Bolka i Lolka zamieszczone zostały na okładce berlińskiego pisma dla gejów i lesbijek "Siegessaeule", a także w materiałach reklamujących wyjazd do Polski na Dni Równości, które oferuje jedno z biur turystycznych w stolicy Niemiec.

Użycie wizerunków bohaterów kreskówki oburzyło właścicieli majątkowych praw autorskich do nich. Jak podkreślił syn pomysłodawcy przygód Bolka i Lolka, Roman Nehrebecki, postacie Bolka i Lolka zostały wykorzystane bez uzyskania zgody w tej sprawie. Zgody nie było także na przeróbkę postaci Bolka, który wskutek niej stał się kobietą.

Członkowie Inicjatywy chcą, by polskie władze zakazały wykorzystywanie wizerunku Bolka i Lolka w kontekście imprez mających się odbyć w ramach Dni Równości - od 10 do 12 czerwca w Warszawie. Domagają się także "zagwarantowania ochrony praw i wolności światopoglądowej ogółu obywateli, w szczególności dzieci, przed działaniem mającym charakter agresji światopoglądowej".

d1pdce1

Jak poinformował PAP Plewniak, petycja o wprowadzenie zakazu rozpowszechniania wizerunków Bolka i Lolka w kontekście Dni Równości, zostanie przesłana do ministra kultury. O petycji mają też zostać powiadomieni parlamentarzyści, ministrowie spraw wewnętrznych i administracji, sprawiedliwości, edukacji, a także urzędnicy warszawskiego ratusza.

"Inicjatywa Obrony Wizerunku Bolka i Lolka Bielsko-Biała 2006" zrzesza kilkanaście osób, wśród których są między innymi właściciele praw majątkowych do postaci Bolka i Lolka, samorządowcy oraz ludzie bielskiej kultury. Spadkobiercy praw do postaci zlecili już niemieckiej kancelarii prawniczej zbadanie sprawy bezprawnego wykorzystania wizerunków postaci przez środowiska gejowskie w Berlinie.

Pierwszy odcinek animowanych przygód braci Bolka i Lolka powstał w 1962 r. i nosił tytuł "Kusza". Potem zrealizowano jeszcze ponad 150 siedmiominutowych odcinków serialu. Wszystkie filmy z Bolkiem i Lolkiem powstały w Studiu Filmów Rysunkowych w Bielsku-Białej.

W 1987 roku ówczesny Sąd Wojewódzki w tym mieście, po ciągnącym się ponad 20 lat procesie, uznał, że autorami koncepcji plastycznej postaci Bolka i Lolka są trzy osoby: Alfred Ledwig, Władysław Nehrebecki oraz Leszek Lorek. Każdemu z autorów należała się równa część praw. Nie godził się z tym od początku mieszkający na stałe w Niemczech Alfred Ledwig. W 2004 roku ostatecznie przegrał jednak batalię przed polskimi sądami.

W lutym tego roku bielski sąd ustanowił zarząd przymusowy nad autorskimi prawami majątkowymi do postaci filmowych Bolka i Lolka. W imieniu właścicieli zarządza nimi bielska kancelaria prawnicza Contra.

d1pdce1
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1pdce1
Więcej tematów