Trwa ładowanie...
d13014h
03-02-2004 20:05

Tymowska: ustawa o zdrowiu musi wejść w życie jesienią

Ustawa dotycząca systemu ochrony zdrowia powinna przejść pierwsze czytanie w czerwcu, a najpóźniej 1 października wejść w życie - powiedziała dr Katarzyna Tymowska z Uniwersytetu Warszawskiego.

d13014h
d13014h

Jest ona członkinią zespołu ekspertów powołanego przez ministra zdrowia Leszka Sikorskiego do opracowania koncepcji ustawy po orzeczeniu Trybunału Konstytucyjnego. TK uchylił znaczną część przepisów ustawy o powszechnym ubezpieczeniu w Narodowym Funduszu Zdrowia. Na uchwalenie nowej ustawy dał czas do 1 stycznia 2005 roku.

"Nie można sobie pozwolić na to, żeby ustawa weszła w życie 31 grudnia. W systemie ochrony zdrowia musi być stabilność, co oznacza, że reguły muszą być znane najpóźniej wczesną jesienią, bo wtedy rozpoczyna się proces kontraktowania" - powiedziała dr Tymowska. Ma ona nadzieję, że politycy po raz trzeci nie popełnią błędu wdrożenia nieprzygotowanego systemu w życie.

To racjonalne - uważają posłowie Władysław Szkop (SLD) i Elżbieta Radziszewska (PO). Oni z kolei są członkami zespołu parlamentarnego, którego szefem jest marszałek Marek Borowski. Obydwoje uważają, że dotrzymanie terminu podanego przez Tymowską jest trudne, ale realne.

Według Tymowskiej, nie należy się spodziewać rewolucji, a raczej głębokiej nowelizacji obecnej ustawy, która uwzględni orzeczenie Trybunału. "Ta nowela musi być na tyle głęboka, by usunęła też podstawowe dysfunkcjonalności obecnego systemu" - podkreśliła. Zaznaczyła, że poza koniecznym minimum wynikającym z konsekwencji orzeczenia Trybunału, część przepisów pewnie powinna mieć długie vacatio legis, by system dobrze przygotować do ich przyjęcia.

d13014h

Zespół ekspertów powołany przez Sikorskiego spotyka się co tydzień, we wtorki. W przyszłym tygodniu przyjmie prawdopodobnie diagnozę obecnej sytuacji i przyczyn kryzysu w systemie ochrony zdrowia. W szkicu takiej diagnozy szef zespołu prof. Cezary Włodarczyk z Uniwersytetu Jagiellońskiego napisał, że brak jest obecnie równowagi pomiędzy poszczególnymi uczestnikami systemu: ośrodkami decyzyjnymi, świadczeniodawcami, samorządami terytorialnymi, grupami zawodowymi i pacjentami.

Członkini zespołu, prof. Stanisława Golinowska uważa, że od 1999 roku system ochrony zdrowia ma "ograniczoną sterowność", czyli m.in. brak jest dobrej koordynacji pomiędzy poszczególnymi ogniwami systemu, a odpowiedzialność się rozmywa. Brak skutecznego nadzoru rządu nad systemem ochrony zdrowia jest jednym z głównych zarzutów Trybunału do ustawy o Funduszu.

d13014h
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d13014h
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj