Trwa ładowanie...
d3bpemj
d3bpemj

Tymczasowa Rada Narodowa przekazała władzę Zgromadzeniu Narodowemu

Rządząca w Libii od czasu obalenia Muammara Kadafiego Tymczasowa Rada Narodowa przekazała władzę wybranemu w lipcu Zgromadzeniu Narodowemu.
Share
d3bpemj

Uroczystość odbyła się późnym wieczorem w stolicy Libii - Trypolisie. Przewodniczący Rady Mustafa ad-Dżalil symbolicznie przekazał kierownictwo państwa na ręce najstarszego członka liczącego 200 deputowanych Zgromadzenia Narodowego Mohammeda Ali Salima.

Kto zostanie przewodniczącym?

- Tymczasowa Rada Narodowa przekazuje konstytucyjne obowiązki kierowania państwem ogólnonarodowemu kongresowi, który jest od tej chwili jedynym prawowitym reprezentantem narodu libijskiego - powiedział Dżalil ku aplauzie tłumów zgromadzonych na Placu Męczenników w centrum Trypolisu.

d3bpemj

Członkowie Zgromadzenia, na czele z Salimem, zostali zaprzysiężeni. Ich pierwszym zadaniem będzie wybór przewodniczącego. Tymczasowa Rada Narodowa, która była politycznym reprezentantem sił opozycyjnych walczących z reżimem Kadafiego, zostanie rozwiązana.

Zgromadzenie wyznaczy następnie nowego premiera, który powoła rząd. Będzie on sprawował władzę do czasu opracowania nowej konstytucji i rozpisania wyborów do parlamentu, co ma nastąpić w przyszłym roku.

Bój o większość

Liberalna koalicja kierowana przez premiera z okresu powstania przeciwko Kadafiemu, Mahmuda Dżibrila uzyskała w Zgromadzeniu Narodowym 39 miejsc a jej islamscy rywale z Partii Sprawiedliwości i Rozwoju, będącej polityczną reprezentacją Bractwa Muzułmańskiego - 17. Pozostałe miejsca przypadły kandydatom niezależnym, których polityczne orientacje są niejasne, i małym partiom.

Reuter pisze, że toczy się obecnie zacięta walka o kontrolę nad Zgromadzeniem, w którym najważniejsze decyzje wymagają większości 2/3 głosów. Sojusz Sił Narodowych Dżibrila i Partia Sprawiedliwości i Rozwoju usiłują sformować koalicje z deputowanymi niezależnymi i małymi ugrupowaniami.

d3bpemj

Podziel się opinią

Share
d3bpemj
d3bpemj
Więcej tematów