Trwa ładowanie...

Tylko w WP. Zmiana godzin lekcji religii to dobry pomysł. Tak uważają Polacy

Religia w szkole ma się odbywać przed lekcjami lub po nich – tego w nowym roku szkolnym chce warszawski ratusz. Na panelu Ariadna zapytaliśmy Polaków, co sądzą o takim rozwiązaniu.

Tylko w WP. Zmiana godzin lekcji religii to dobry pomysł. Tak uważają PolacyŹródło: East News, fot: Piotr Sawecki
d2so8k5
d2so8k5

Nauczanie religii w szkołach publicznych i przedszkolach zostało uregulowane w rozporządzeniu MEN z 1992 roku. W dokumencie nie określono, kiedy te lekcje mogą się odbywać. Dlatego ich umieszczanie w środku zajęć szkolnych - jak na ogół się dzieje - nie łamie przyjętych przez MEN zasad. W rozporządzeniu stwierdzono jednak, że uczniowie nie mogą być dyskryminowani ze względu na udział/absencję w lekcjach religii.

W praktyce uczniowie, którzy na religię nie chodzą, spędzali ten czas najczęściej na świetlicach – lekcje etyki, w których mogliby uczestniczyć, to rzadkość.

Od nowego roku szkolnego Warszawa chce powiedzieć "stop" przymusowym okienkom. Wiceprezydent stolicy Renata Kaznowska zapowiedziała, że "Warszawa zwróci się do dyrektorów szkół, aby tworząc plany tygodniowych zajęć, zwracali uwagę na umieszczanie zajęć nieobowiązkowych [a takimi są lekcje religii – red.] 'po' lub 'przed' zajęciami obowiązkowymi".

W badaniu na panelu Ariadna Wirtualna Polska zapytała, co Polacy sądzą o decyzji władz Warszawy.

d2so8k5

57 proc. ankietowanych decyzję ocenia pozytywnie (31 proc. w sposób zdecydowanie pozytywny). Przeciw temu rozwiązaniu jest 20 proc. badanych.

WP.PL
Źródło: WP.PL, fot: Panel Ariadna

Według badanych pomysł władz Warszawy powinien zostać zastosowany we wszystkich szkołach w kraju. Tak uznało 58 proc. ankietowanych. Przeciwnych jest 25 proc. uczestników badania.

WP.PL
Źródło: WP.PL, fot: Panel Ariadna

Badanie przeprowadzone dla Wirtualnej Polski na panelu Ariadna w dniach 15-18 lutego 2018 roku. Próba ogólnopolska osób od 18 lat wzwyż (N=1090). Kwoty dobrane według reprezentacji w populacji dla płci, wieku i wielkości miejscowości zamieszkania.

d2so8k5
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2so8k5
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj