Trwa ładowanie...
d34s41p

Tylko w WP. Wuefista straci pracę, bo udostępnił "Ucho prezesa"? Była szefowa MEN: to skandaliczne

- To nieporozumienie i szukanie haków. Każdy ma prawo do wyrażania prywatnych poglądów na profilach społecznościowych - tak w rozmowie z Wirtualną Polską oceniła skandal w Żaganiu była minister edukacji narodowej Krystyna Szumilas. Wuefista Bartłomiej Woś stanie przed Komisją Dyscyplinarną za treści, które udostępnił na Facebook'u. Chodzi m.in. serial satyryczny "Ucha Prezesa" i rysunki broniące WOŚP. W ocenie Szumilas, sytuacja pokazuje, że wolność słowa w Polsce jest zagrożona. Podkreśliła, że "całym sercem" jest po stronie nauczyciela.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
(Youtube.com)
d34s41p

Oficjalnie, jak poinformowało Kuratorium Oświaty, postępowanie wobec Bartłomieja Wosia prowadzone jest "w związku z uchybieniem godności zawodu i obowiązkom nauczyciela przez prezentowanie w mediach społecznościowych wypowiedzi pełnych agresji wobec kościoła katolickiego i władz państwowych". Wuefiście grozi nagana, zwolnienie z pracy lub wydalenie z zawodu nauczycielskiego. O szczegółach pisaliśmy TU.

"Kolejny nauczyciel szykanowany"

Sprawy donosu na nauczyciela bez echa nie zostawili posłowie Platformy Obywatelskiej. "Państwo PiS i jego funkcjonariusze. Nauczyciel udostępnił 'Ucho prezesa' na FB, stanie przed komisją dyscyplinarną!" - alarmował w środę rano Michał Szczerba na Twitterze.

"Po Zabrzu: kolejny nauczyciel szykanowany przez PiS za poglądy" - wtórowała mu Krystyna Szumilas.

"To zastrzaszanie nauczycieli"

W rozmowie z Wirtualną Polską następnie rozwinęła swoją myśl. Była minister podkreśliła, że nauczyciel z Żagania nie przejawiał żadnej agresji - ani wobec Kościoła, ani władz. Całą sytuację nazwała "realizacją planu PiS podporządkowywania szkoły władzy". - To zastraszanie nauczycieli, kolejny etap tworzenia szkoły rodem z PRL, gdzie nauczyciel może prezentować tylko poglądy władzy. Z takim państwem walczyliśmy. Teraz te wartości są przez PiS deptane - stwierdziła.

d34s41p

W ocenie Szumilas, "odchodzimy od modelu demokratycznego". - Szczególnie bolesne, że sprawa dotyczy nauczycieli. Tylko wolny nauczyciel może wychować wolnego człowieka. Jeśli knebluje mu się usta, zmierzamy do niedemokratycznych rządów - kontynuowała.

Szumilas apeluje do Zalewskiej

Była minister podkreśliła, że nauczyciele są dziś zagrożeni na wielu płaszczyznach. - Wiedzą, że przy reformie edukacji, jeśli nie będą posłuszni, mogą stracić pracę - wyjaśniła.

Zaapelowała przy tym do obecnej minister, Anny Zalewskiej, która - zdaniem posłanki PO - powinna zareagować i napiętnować tę sytuację. - Brak komentarza oznacza zgodę. A jako szefowa MEN, minister Zalewska powinna bronić wolności słowa w szkole - podkreśliła.

d34s41p

- Pani minister wpływa na kuratorów oświaty. Widzieliśmy to przy kształtowaniu sieci szkolnej. Występowała u boku tych, którzy przeciwstawiali się strajkującym nauczycielom. Tu mogłaby być równie skuteczna i wpłynąć na kuratora - oceniła Szumilas.

PO pomoże nauczycielowi

O żagańskim nauczycielu powiedziała stanowczo: - Postępowanie przed komisją jest faktem, trzeba mu pomoc się obronić. Trzeba mu udzielić pomocy prawnej i taką pomoc ze strony PO uzyska. Uruchomiliśmy już procedury.

Jak dowiedziała się następnie Wirtualna Polska, lokalni posłowie i senatorowie są już w kontakcie z Bartłomiejem Wosiem.

d34s41p

Według nieoficjalnych informacji, jeszcze w tym tygodniu planowany jest protest w sprawie próby dyscyplinarnego zwolnienia wuefisty. Szumilas w rozmowie z nami nie wykluczyła, że się na nim pojawi.

- Będę wspierać każdy protest, w którym nauczyciele sprzeciwiają się ograniczeniu wolności słowa i zasad demokracji. To nie tylko jest obrona tego nauczyciela - szkoła nie może być polityczna - powiedziała Szumilas.

I podsumowała: - Cenię nauczycieli, którzy nie dają się zastraszyć - to chwalebne. W tej sytuacji widać, że ten nauczyciel ma swoje zdanie i chce je wyrażać - to godne podziwu.

d34s41p

Podziel się opinią

Share

d34s41p

d34s41p
Więcej tematów