Tylko skuteczne zarządzanie funduszami z KPO przyśpieszy rozwój kraju. Wyniki sondażu
Fundusze z Krajowego Planu Odbudowy (KPO) otwierają wiele możliwości dla wzmocnienia polskiej gospodarki przez inwestycje i wzrost zatrudnienia. Dzięki środkom z KPO możliwa będzie poprawa w obszarach ważnych społecznie takich jak: ochrona zdrowia, szczególnie w zakresie opieki kardiologicznej i onkologicznej, zielona transformacja, przeciwdziałanie różnym formom wykluczenia społecznego, cyfryzacja instytucji administracji. KPO otwiera wiele nowych możliwości rozwoju różnych dziedzin, dlatego skuteczne wykorzystanie dostępnych funduszy jest ważne.
14.12.2024 13:40
Materiał powstał we współpracy z Ministerstwem Funduszy i Polityki Regionalnej ze środków Funduszu Rozwoju Regionalnego
Z badania przeprowadzonego przez United Surveys dla Wirtualnej Polski wynika, że zdecydowana większość Polaków uważa efektywne wykorzystanie środków z Krajowego Planu Odbudowy (KPO) za istotne. 85,9 procent respondentów zgadza się z tym stwierdzeniem, w tym 53,0 procent wskazało, że jest to dla nich "zdecydowanie istotne", a 32,9 procent uznało, że jest to "raczej istotne".
Zaledwie 5,6 procent badanych oceniło tę kwestię jako nieistotną, w tym 4,9 procent jako "raczej nieistotną" i tylko 0,7 procent jako "zdecydowanie nieistotną". Natomiast 8,5 procent respondentów nie miało jednoznacznego zdania na ten temat.
Wyniki sondażu jednoznacznie pokazują, że Polacy przywiązują dużą wagę do efektywnego zarządzania funduszami z Krajowego Planu Odbudowy. Świadczy to o wysokich oczekiwaniach społecznych wobec realizacji projektów finansowanych z KPO, które mają na celu poprawę infrastruktury, ochronę środowiska, rozwój edukacji oraz modernizację różnych sektorów gospodarki.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Niski odsetek osób, które uznały tę kwestię za nieistotną, wskazuje na powszechną świadomość znaczenia KPO dla rozwoju Polski. Warto jednak zwrócić uwagę na 8,5 procent respondentów, którzy nie potrafili jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie, co może wynikać z niedostatecznej wiedzy o szczegółach planu lub braku zaufania do jego realizacji.
Badanie zostało przeprowadzone w dniach 6-8 grudnia 2024 roku metodą CATI i CAWI.
Materiał powstał we współpracy z Ministerstwem Funduszy i Polityki Regionalnej ze środków Funduszu Rozwoju Regionalnego