Tylko PiS i SLD zgłosiły swoich kandydatów do KRRiT
Kandydatami klubu Lewicy do Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji są Sławomir Rogowski i Witold Graboś. Małgorzata Kidawa-Błońska (PO) oceniła, że są to "merytoryczne" kandydatury. Poinformowała, że klub PO nie będzie zgłaszać żadnych kandydatów do KRRiT. Wcześniej swoich przedstawicieli do KRRiTV - Jarosława Sellina i Macieja Iłowieckiego - zgłosił PiS.
Termin zgłaszania w Sejmie kandydatów do KRRiT mija o północy. Według wcześniejszych zapowiedzi, klub Lewicy miał zgłosić w Sejmie kandydatury Grabosia i Jędrzeja Wijasa.
Rogowski (ur. 1957) ukończył studia na Wydziale Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego. W latach 1982-87 prowadził klub Hybrydy, a w latach 1984-1987 był dyrektorem artystycznym FAMY. Pracował m.in. w Komitecie Kinematografii i w Agencji Filmowej TVP. Pomysłodawca festiwalu "Lato Filmów" w Kazimierzu Dolnym.
Graboś (ur. w 1952 r.) zasiadał już w Krajowej Radzie - w latach 1995-2001 był jej wiceprzewodniczącym. W latach 2002-2006 był prezesem nieistniejącego już Urzędu Regulacji Telekomunikacji i Poczty. W latach 1993-1997 był senatorem SLD.
W ocenie Kidawy-Błońskiej, Rogowski i Graboś to "merytoryczne" kandydatury. - Obie te osoby znam. Pan Graboś ma większe doświadczenie i jest nam lepiej znany, gdyż jako ekspert Lewicy pracował przy ustawie medialnej. Współpraca układała nam się z nim pozytywnie - podkreśliła.
Posłanka Platformy pytana, czy jej klub poprze kandydatów Lewicy powiedziała, że rozmowy na ten temat wewnątrz klubu dopiero będą się odbywać.
Poseł Jerzy Wenderlich powiedział, że zgłaszając kandydatury naukowca Witolda Grabosia i filmowca Sławomira Rogowskiego Klub Lewicy starał się dokonać najlepszego wyboru. - Ustawiliśmy poprzeczkę na najwyższym poziomie - powiedział.
Zdaniem Wenderlicha, jego klub chciał zademonstrować, jak ważna jest dla niego opinia twórców. - Pragnęliśmy, żeby kwalifikacje, których w tych przypadkach nie sposób podważyć, były wartością najwyższą. To spełnienie naszych obietnic wyborczych, że myślimy w kategoriach ponad podziałami politycznymi - uzupełnił.
Pytany o możliwość ewentualnego poparcia przez Klub Lewicy, podczas głosowania w Sejmie, przedstawicieli PIS do KRRiTV - Jarosława Sellina i Macieja Iłowieckiego - poseł odpowiedział : - Z całą pewnością nie będziemy lekceważyć kandydatów, którzy wzniosą się ponad poziom kompetencji ludzi, których wskazaliśmy.
Prezydent elekt Bronisław Komorowski - gdy jeszcze był marszałkiem Sejmu i pełnił obowiązki prezydenta - powołał w skład KRRiT Jana Dworaka i Krzysztofa Lufta. W Senacie klub PiS zgłosił kandydaturę senatora Grzegorza Czeleja, a klub PO prof. Stefana Pastuszki (jest to kandydat uzgodniony z koalicyjnym PSL).
Nowych członków KRRiT trzeba wybrać po tym, jak pierwszy raz w historii tego konstytucyjnego organu, Sejm, Senat i prezydent odrzucili sprawozdanie z działalności KRRiT w poprzednim roku, co spowodowało wygaśnięcie kadencji Rady.
W skład KRRiT wchodzi pięciu członków powoływanych: dwóch przez Sejm, jeden przez Senat i dwóch przez prezydenta, spośród osób wyróżniających się wiedzą i doświadczeniem w zakresie środków społecznego przekazu.