Tygodniki: konflikt Ziobro-Gowin i najbogatsi polscy politycy
- 10 najbogatszych polskich parlamentarzystów zgromadziło w sumie 238 mln zł majątku - informuje tygodnik "Wprost".
W najnowszym wydaniu tygodnika Paweł Bednarz przedstawia ranking 50 najbogatszych polskich polityków. Prześwietla majątki posłów, senatorów, ministrów i eurodeputowanych. Na czele rankingu stoi premier Mateusz Morawiecki.
We "Wprost" także wywiad Joanny Miziołek i Elizy Olczyk z prezesem PSL i kandydatem Koalicji Polskiej na prezydenta Władysławem Kosiniakiem-Kamyszem. Będzie m.in. o referendum w sprawie związków partnerskich. Tygodnik pisze także o rywalizacji Jarosław Gowin kontra Zbigniew Ziobro. O tym sporze pisaliśmy wcześniej w Wirtualnej Polsce.
Trwa ładowanie wpisu: twitter
O "ziobrystach" pisze także najnowszy "Newsweek". "Zbigniew Ziobro jest gotów zagrozić wetem w sprawie nowego budżetu UE, byle nie cofnąć się w sprawie sądów. Uważa, że wizerunek bezwzględnego reformatora otworzy mu drogę do sukcesji po Kaczyńskim" - twierdzi Renata Grochal.
Trwa ładowanie wpisu: twitter
Tygodnik "Sieci" broni sędziego Macieja Nawackiego, prezesa sądu w Olsztynie, bliskiego obecnej władzy. To ten sędzia właśnie podarł projekt uchwały sędziów wspierającej działania sędziego Juszczyszyna.
W wywiadzie przeprowadzonym przez Jacka i Michała Karnowskich, sędzia Nawacki przyznaje, że "jednym z elementów sędziokracji w Polsce była całkowita kontrola środowiska nad postępowaniami dyscyplinarnymi"
Karnowscy dopytują dr. Nawackiego o podarte w geście niezgody projekty uchwał wspierających sędziego Juszczyszyna i atakujących reformę wymiaru sprawiedliwości. "Był to wyraz mojej dezaprobaty dla treści zaprezentowanych chwilę wcześniej przez jednego z sędziów. Wykonywałem uchwałę Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego, która zawiesiła sędziego Pawła Juszczyszyna w czynnościach. Taka uchwała, zgodnie z prawem, musi być bezwzględnie wykonana. Sędzia krytykuje tekst apelu, który do niego skierowano, gdyż jak mówi: było tam wezwanie mnie, bym zaniechał wdrażanie uchwały Sądu Najwyższego. Czyli coś, co można odczytać jako wezwanie do popełnienia przestępstwa" - mówi sędzia.
W tygodniku "Do Rzeczy" czytamy o Andrzeju Dudzie. "Pięć lat temu siłą Andrzeja Dudy był skuteczny i sprawnie działający sztab. Od tego, czy obecny okaże się równie zgraną drużyną, będzie w dużej mierze zależeć wyborczy sukces prezydenta" - zauważa Kamila Baranowska.
Trwa ładowanie wpisu: twitter
Ponadto możemy poznać wyniki nowego prezydenckiego badania.
"Ponad połowa Polaków pozytywnie ocenia działalność prezydenta Andrzeja Dudy" - wynika z najnowszego sondażu pracowni Estymator dla DoRzeczy.pl.
Według tego badania pozytywnie o działalności głowy państwa wypowiada się 53 proc. ankietowanych. To o 1 pkt proc. mniej niż w sondażu sprzed dwóch tygodni.
Negatywnie działalność prezydenta Dudy ocenia 39 proc. badanych, o 3 pkt proc. więcej niż w badaniu opublikowanym 26 stycznia.
Z kolei 8 proc. pytanych nie ma na ten temat zdania. To o 2 pkt proc. mniej niż w poprzednim pomiarze.
Sondaż przeprowadził Estymator w dniach 12–13 lutego 2020 r. na ogólnopolskiej, reprezentatywnej próbie 1027 dorosłych osób metodą wspomaganych komputerowo wywiadów telefonicznych CATI.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl