Trwa ładowanie...
d3bi9kg
04-01-2006 14:25

Tybetańska Noc w Warszawie

Opowieści podróżników i badaczy o Tybecie, przysmaki tamtejszej kuchni i tybetańska muzyka na żywo - to tylko niektóre atrakcje warszawskiej Tybetańskiej Nocy. Impreza rozpocznie się w czwartek w klubie Jadłodajnia Filozoficzna.

d3bi9kg
d3bi9kg

Spotkanie ma przybliżyć uczestnikom kulturę tybetańską i współczesny Tybet. Podczas nocy znani podróżnicy opowiedzą o swoich wrażeniach z wypraw i doświadczeniach z prowadzonych badań.

Znakomity podróżnik Ryszard Czajkowski przedstawi ilustrowaną slajdami gawędę o wyprawie do Tybetu śladami słynnych buddyjskich pielgrzymów, a Marek Kalmus opowie o swoich prowadzonych w Himalajach badaniach nad buddyjskim rytuałem "rozbijania kamienia".

Po opowieściach i pokazach slajdów organizatorzy zaproszą uczestników do dyskusji o społecznych i kulturowych przemianach, które mają miejsce w Tybecie. Jednym z tematów dyskusji będzie otwarta w ubiegłym roku pierwsza w historii linia kolejowa do stolicy Tybetu, Lhasy, i jej wpływ na życie mieszkańców.

Tradycyjną muzykę spod Himalajów zagra pochodzący z Tybetu zespół "Śnieżne Lwy". Będzie można też spróbować specjałów tybetańskiej kuchni i kupić wyroby tamtejszego rękodzieła.

d3bi9kg

Noc Tybetańska w Warszawie jest połączona z promocją wydanego w grudniu specjalnego numeru miesięcznika "Znak" pod tytułem "Tajemnica Tybetu". Wcześniej podobne spotkania odbyły się w Rzeszowie i Krakowie.

Autorzy grudniowego "Znaku" opisują współczesny mit Tybetu i swoistość jego kultury: szlaki pielgrzymów w Himalajach, religijność tybetańskich górali oraz Dharamsalę - siedzibę XIV Dalajlamy. Po raz pierwszy w Polsce "Znak" drukuje też fragment średniowiecznej kroniki tybetańskiej, w którym, na długo przed Darwinem, przedstawiono poglądy na ewolucję.

d3bi9kg
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3bi9kg
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj