Twórcy zaniepokojeni pracami nad nowelą ustawy o rtv
Kilkadziesiąt osób związanych z kulturą i
mediami wystąpiło z listem otwartym do marszałków Sejmu i
Senatu w sprawie nowelizacji ustawy o radiofonii i telewizji.
Wyrażają zaniepokojenie tym, że w pracach nad nowelą
marginalizowana jest powinność kulturotwórcza mediów.
31.10.2003 | aktual.: 31.10.2003 15:12
"Wobec postępującej globalizacji w wielu dziedzinach ludzkiej aktywności, kultura we wszystkich formach i kolorach staje się jedynym istotnym 'znakiem szczególnym' społeczeństw i narodów. Szczególne obowiązki w tej dziedzinie spoczywają na telewizji publicznej, ale także nadawcy komercyjni (...) nie mogą nie mieć żadnych obowiązków w tej mierze" - napisali twórcy.
Według nich, w większości krajów UE prawo chroni wszystko, co jest związane z kulturą. "Nie ma żadnego powodu, żeby w Polsce było inaczej. I dlatego mamy obowiązek domagać się, by ustawodawca wykorzystał wszystkie, dopuszczalne prawem polskim i unijnym, możliwości ochrony i popierania oryginalnej polskiej twórczości" - czytamy w liście.
Twórcy domagają się uwzględnienia swoich racji w toku prac nad nowelą ustawy o rtv.
Pod listem podpisało się kilkadziesiąt osób, m.in. Agnieszka Holland, Jerzy Hoffman, Janusz Gajos, Krystyna Janda, Andrzej Wajda, Jan Englert, Jerzy Stuhr, Bogusław Linda, Tomasz Wołek, Witold Bereś.
21 października rząd przyjął projekt tzw. małej nowelizacji ustawy o rtv dostosowujący polskie prawo medialne do unormowań Unii Europejskiej. Projekt ten obejmuje m.in. takie kwestie jak: kwoty ekranowe (czyli to, ile czasu nadawcy mają przeznaczać na audycje europejskie, tj. pochodzące z państw europejskich), ochrona dzieci, reklama i sponsoring, pomoc publiczna (czyli abonament lub dotacja).
Zgodnie z projektem, nadawcy są zobowiązani do przeznaczenia co najmniej połowy kwartalnego czasu nadawania programu na audycje europejskie i co najmniej 30% na audycje wytworzone pierwotnie w języku polskim.
W projekcie zdefiniowano, czym jest misja nadawców publicznych. "Publiczna radiofonia i telewizja realizuje misję publiczną, oferując, na zasadach określonych w ustawie, całemu społeczeństwu i poszczególnym jego częściom zróżnicowane programy i inne usługi w zakresie informacji, publicystyki, kultury, rozrywki, edukacji i sportu, cechujące się pluralizmem, bezstronnością, wyważeniem i niezależnością oraz innowacyjnością, wysoką jakością i integralnością przekazu" - czytamy w projekcie.
Do zadań publicznych mediów - według tego dokumentu - należy m.in. tworzenie i rozpowszechnianie ogólnokrajowych i regionalnych programów, popieranie twórczości artystycznej, upowszechnianie wiedzy o języku polskim.
Druga część projektu nowelizacji ustawy o rtv dotycząca rynku wewnętrznego ma - według wiceministra kultury Michała Tobera - być gotowa na początku przyszłego roku. Pomocą w opracowaniu założeń do tego projektu ma być zakończona w piątek w Warszawie konferencja na temat ładu medialnego w Polsce.(iza)