TVP: "Nie ma przebacz" i "A dobro Polski?" zbyt patetyczne
Rada Programowa TVP skrytykowała tytuł pasma
publicystycznego telewizyjnej Jedynki "Nie ma przebacz", który
wykracza według Rady poza standardy publicznego nadawcy. Jako
"nieadekwatny do treści i zbyt patetyczny" Rada określiła
natomiast tytuł audycji "A dobro Polski?".
Tytuł "Nie ma przebacz zakłada - według Rady, - że jest strona winna i strona osądzająca. "Sugeruje brak postawy wybaczenia, a co za tym idzie, brak porozumienia. Wznieca w podświadomości widza agresję i podnosi poziom mściwości" - czytamy w przyjętym czwartego października stanowisku Rady.
TVP na razie nie wypowiada się w tej sprawie. Zastępca dyrektora TVP1 do spraw publicystyki Paweł Nowacki powiedział, że zanim wypowie się w tej sprawie dla mediów, chciałby przekazać swoje stanowisko Radzie Programowej.
Dodał, że niezależnie od tego w publicystyce Jedynki planowane są zmiany programowe m.in. "Debaty Polaków" będą zastąpione programem "Polacy". 30 osób, wybranych w castingu i reprezentatywnych dla całej populacji dorosłych Polaków będzie dyskutować w nim o najrozmaitszych zagadnieniach cywilizacyjno- społecznych.
Ponadto do końca października w tym paśmie będą kolejne zmiany, ale szczegółów nie mogę na razie ujawnić - powiedział Nowacki.
"Nie ma przebacz" to tytuł stałego pasma TVP1, emitowanego od poniedziałku do piątku o godz. 22.00.
W ramach pasma ukazują się: znany od 15 lat program Elżbiety Jaworowicz "Sprawa dla reportera" i prowadzony przez Krzysztofa Ziemca "A dobro Polski?" - program, który zastąpił audycję "Forum", a do którego zapraszani są politycy i publiczność złożona z przedstawicieli grup społecznych zainteresowanych tematem programu. Ponadto w tym czasie antenowym emitowane są: "Misja specjalna", pod redakcją Anity Gargas - program, w którym reporterzy tropią powiązania polityki z biznesem i światem przestępczym, "Debaty Polaków" - prowadzony przez Dorotę Wysocką- Schnepf i Krzysztofa Ziemca program, w którym podejmowano m.in. temat relacji polsko-niemieckich czy KOR-u oraz prowadzony przez Rafała Ziemkiewicza show kulturalny "Ring".
W skład Rady Programowej TVP wchodzą: dziennikarka Polskiego Radia Janina Jankowska, jako jej przewodnicząca, prof. Tadeusz Kowalski (były przewodniczący Rady Nadzorczej TVP) oraz Daniel Pawłowiec (poseł LPR) - jako zastępcy przewodniczącego oraz Teresa Bochwic (dziennikarka i pracownik naukowy), Nikodem Bończa Tomaszewski (redaktor naczelny "Frondy"), Krzysztof Bosak (poseł LPR), Elżbieta Misiak-Bremer (posłanka PO), Piotr Gadzinowski (poseł SLD), Jan Ołdakowski (poseł PiS), Jarosław Rusiecki (poseł PiS), Janusz Maksymiuk (poseł Samoobrony), Anna Sobecka (posłanka NKP), Iwona Śledzińska-Katarasińska (posłanka PO), Elżbieta Wiśniowska (posłanka Samoobrony), Marian Zalewski (zgłoszony przez klub PSL).