TVN i Polsat w komórce
W Warszawie rozpoczęto testy telewizji w telefonach komórkowych.
Należąca do Telekomunikacji Polskiej SA spółka TP Emitel uruchomiła testową emisję kanałów telewizyjnych TVN i Polsat w standardzie DVB-H.
Telewizja w komórce jest dostępna w Polsce wyłącznie w sieciach Era i Orange. Aby odbierać Polsat (w Erze) lub TVN (w Orange), trzeba połączyć się przez WAP ze stroną internetową operatora. Płaci się za ilość przesłanych danych komputerowych, czyli np. za obejrzenie godzinnego programu trzeba by zapłacić - w zależności od taryfy - od kilkudziesięciu do nawet kilkuset złotych.
Aby zobaczyć telewizję w komórce, trzeba mieć specjalny telefon obsługujący standard DVB-H.
Prowadzone testy to tylko wstęp do wprowadzenia do Polski innych usług interaktywnych, takich jak wideo na żądanie (VOD).
Obecny sygnał nadawany jest z Pałacu Kultury i Nauki. Testy potrwają do końca czerwca.
DVB-H (ang. Digital Video Broadcasting for Handheld Terminals) to system strumieniowej transmisji sygnałów audio i video dla urządzeń przenośnych takich jak telefony komórkowe czy PDA. Transmisja odbywa się w paśmie częstotliwości przeznaczonym dla naziemnej telewizji cyfrowej DVB-T Oprócz programów radiowych i telewizyjnych, technika ta umożliwia również przesyłanie danych w obu kierunkach w oparciu o standardy GSM i UMTS. Dzięki temu możliwa jest realizacja usług interaktywnych takich, jak głosowanie, zawieranie zakładów, telezakupy.
Partnerami technicznymi projektu są: Siemens, Furrer AG Plisch i Sagem. Data komercyjnego uruchomienia w Polsce usług opartych o DVB-H nie jest jeszcze znana.