Co Tusk obiecał Kierwińskiemu? Media: Postawił jeden warunek
Donald Tusk miał obiecać Marcinowi Kierwińskiemu fotel prezydenta Warszawy. Premier miał jednak postawić jasny warunek. Koordynator ds. odbudowy po powodzi musi sprawdzić się na obecnym stanowisku.
O obietnicy Tuska, którą miał złożyć Kierwińskiemu, pisze tygodnik "Wprost", powołując się przy tym na swoich informatorów.
"Politycy Platformy Obywatelskiej najpierw zachodzili w głowę, dlaczego Kierwiński przestał być szefem MSWiA i wystartował do europarlamentu, a teraz zachodzą w głowę, dlaczego z niego wrócił" - czytamy w poniedziałkowym wydaniu "Wprost".
Tygodnik podaje, że jeden z polityków PO poinformował, że Kierwiński często bywał w Sejmie, bo "pilnował swojej wewnętrznej pozycji w partii" - "przede wszystkim pozycji sekretarza generalnego".
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Afera wizowa na uczelniach. "100 proc. studentów z zagranicy"
- Donald powiedział Marcinowi, że jak wróci i sprawdzi się w roli pełnomocnika ds. odbudowy po powodzi, to zostanie po Rafale prezydentem Warszawy. Typowe zachowanie dla Tuska, obiecał to samo kilku osobom - powiedział "Wprost" informator, polityk z obozu władzy.
Powódź 2024. 17 tys. uszkodzonych budynków
- Podczas powodzi ucierpiało ponad 17 tys. budynków mieszkalnych, prawie 8,5 tys. budynków gospodarczych i ponad tysiąc budynków szeroko rozumianej użyteczności publicznej - poinformował w sobotę Kierwiński.
Pełnomocnik rząd ds. odbudowy zwrócił uwagę na sobotnim posiedzeniu rządu, że cały czas trwa szacowanie szkód i wyliczanie dotyczące obiektów, które ucierpiały podczas powodzi. - Wiemy już teraz o ponad 17 tys. budynków mieszkalnych, prawie 8,5 tys. budynków gospodarczych, prawie 1150 budynków użyteczności publicznej szeroko rozumianej, w tym 141 szkół, 41 mostów, 45 przepompowni, 121 uszkodzonych dróg, 31 obiektów sportowych, 25 oczyszczalni ścieków, 67 żłobków i przedszkoli - wyliczał minister.
Jak mówił, "na terenach objętych powodzią wojewodowie przy pomocy wojska w pierwszej kolejności zajmują się sprzątaniem, ale też przywracaniem tej infrastruktury krytycznej". - O drogach i mostach było mówione, ale także kwestie dostępu do energii elektrycznej, udrażniania sieci kanalizacyjnej, dostarczania wody - i to są te wyzwania, które przed nami w tym pierwszym okresie - podkreślił minister.
- Jak tylko skończymy szacowanie strat, to przystąpimy do konkretnego ustalania priorytetów, co w pierwszej kolejności będzie odbudowywane i jakimi zasobami - dodał.
Fundacja Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej, wspólnie z Wirtualną Polską, uruchomiły zbiórkę, z której pieniądze zostaną przeznaczone na wsparcie dla miejsc najbardziej dotkniętych przez powódź. Fundacja PCPM wspiera działania lokalnych organizacji, które są na miejscu i niosą pomoc.