Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
polska
04-12-2007 (16:40)

Tusk zapowiada obronę interesów narodowych w Unii

Podczas pierwszej wizyty w Brukseli, premier Donald Tusk zapowiedział, że nowy rząd "kiedy trzeba", będzie twardo bronił interesów Polski w Unii Europejskiej, "ale zawsze w duchu wzajemnego zrozumienia i zaufania".
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Tusk zapowiada obronę interesów narodowych w Unii
(PAP)
WP

Pierwsze zadanie to odbudowa takiej pozycji Polski, abyśmy mogli przy każdej okazji mówić o Polsce jako współliderze pozytywnych zmian. Chcę aby Polska na nowo przyjęła współodpowiedzialność za pozytywne, kreatywne działania wewnątrz Unii Europejskiej - powiedział Tusk na konferencji prasowej po spotkaniu z szefem Komisji Europejskiej Jose Manuelem Barroso.

Mówiąc o konieczności ochrony interesów narodowych, premier tłumaczył, że tak samo postępują wszystkie inne kraje członkowskie UE. W wypowiedziach dla prasy po spotkaniach z unijnymi liderami Tusk wielokrotnie powracał do "słowa klucza, czyli zaufania", jakie chce zbudować w stosunkach Polski z partnerami w UE oraz KE.

Nie ma takich spraw, które dzieliłyby KE od Polski. Nie powinno być konfliktów między KE a narodowymi interesami. Powinno być wspólne dochodzenie do rozwiązań - podkreślił Tusk.

WP

Barroso nie ukrywał zadowolenia z takiego podejścia polskiego premiera. KE musi chronić ogólny interes UE i współpracuje w tym celu z 27 krajami członkowskimi. Chodzi o to, by znaleźć rozwiązanie w duchu konstruktywnym. Znam pana Tuska od pewnego czasu i wiem, że właśnie w tym duchu będziemy rozwiązywać problemy - powiedział Barroso.

Dla potwierdzenia, obaj politycy zapowiedzieli szukanie porozumienia w spornej kwestii dotyczącej emisji CO2 przez polski przemysł. Polska zakwestionowała przyznany jej przez KE limit emisji jako za mały i nie uwzględniający potrzeb rozwijającej się gospodarki. Poprzedni rząd zaskarżył decyzję KE do trybunału w Luksemburgu.

Nie zdradzając konkretów, Tusk zadeklarował, że Polska będzie współodpowiedzialna za walkę Unii Europejskiej z globalnym ociepleniem.

Polska będzie współodpowiedzialna za problem globalnego ocieplenia i ochronę naszej planety - zapewnił Tusk. W tym kontekście zapowiedział na przyszły rok zorganizowanie wielkiej konferencji klimatycznej w Poznaniu.

WP

Odnotowuję z zadowoleniem zaangażowanie Polski w tej kwestii - powiedział Barroso. Obiecał ponadto, że KE weźmie pod uwagę specyficzną sytuację nowych krajów członkowskich "na dorobku", kiedy w styczniu przedstawi propozycje legislacyjne w sprawie zobowiązań państw UE dotyczących energii odnawialnej.

Tusk przekonywał bowiem, że polska energetyka opiera się na węglu, a także, że Polskę czeka "wielkie wyzwanie infrastrukturalne", związane m.in. z piłkarskimi mistrzostwami Euro 2012. Jak przewidują specjaliści, budowa nowych dróg i obiektów sportowych utrudni polskiemu przemysłowi redukcję emisji CO2.

Barroso ze zrozumieniem odniósł się też do decyzji Tuska o utrzymaniu - zgodnie z porozumieniem wynegocjowanym przez poprzedni rząd i prezydenta Lecha Kaczyńskiego - opt-out w Polsce w sprawie stosowania Karty Praw Podstawowych.

KE wolałaby, by nie było żadnych opt-outów. Ale szanujemy decyzję o wprowadzeniu opt-out - powiedział Barroso. Przyznał, że "rozumie", dlaczego "jak na razie" polski rząd nie może się wycofać z protokołu ograniczającego stosowanie Karty Praw Podstawowych.

WP

To zależy od Polski, czy będzie chciała kiedyś zrezygnować z tego opt-out - powiedział Barroso.

Jeśli zmienią się okoliczności i wyjaśnione zostaną wątpliwości sceptyków w moim kraju wobec niektórych zapisów Karty, to wrócimy do tematu - mówił Tusk wcześniej tego samego dnia w Brukseli, po spotkaniu z przewodniczącym Parlamentu Europejskiego Hansem-Gertem Poetteringiem.

Po rozmowie z Barroso, Tusk zapowiedział "uporządkowanie" problemu Doliny Rospudy, gdzie wbrew stanowisku KE poprzedni rząd forsował budowę obwodnicy Augustowa. Chcemy postawić ten problem na nogi, bowiem dotąd stał na głowie - powiedział premier, nie zdradzając szczegółów. Zapowiedział też szybsze wyznaczanie obszarów chronionych w ramach unijnej sieci Natura 2000. To przyspieszy inwestycje, a nie je opóźni - zapewnił.

Ani Tusk ani Barroso nie odnieśli się natomiast do innych budzących zainteresowanie prasy różnic stanowisk pomiędzy Polską a KE, jak pomoc publiczna dla Stoczni Gdańsk czy kwoty połowowe dorszy dla polskich rybaków.

WP

Przewodniczący Komisji Europejskiej zapowiedział, że 21 grudnia weźmie udział w uroczystościach rozszerzenia strefy Schengen na wspólnej granicy polsko-czesko-niemieckiej. Będziemy tam, by symbolicznie położyć kres granicom w naszej Unii - powiedział Barroso. (sm)

Inga Czerny, Michał Kot, Marcin Gietka

Polub WP Wiadomości
WP
WP