Trwa ładowanie...
ddel54q
IAR

Tusk: w lutym szczyt UE na temat walki z terroryzmem

- Szczyt Unii Europejskiej w przyszłym miesiącu będzie poświęcony walce z terroryzmem - zapowiedział szef Rady Donald Tusk podczas wizyty w Rydze. Szczyt odbędzie się 12 lutego.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Donald Tusk i Laimdota Straujum
Donald Tusk i Laimdota Straujum (PAP/EPA, Fot: VALDA KALNINA)
ddel54q

Po zamachu terrorystycznym w Paryżu, przewodniczący Rady uzgodnił z francuskim prezydentem François Hollande, że szczyt będzie poświęcony wzmocnionej walce z terroryzmem. - Zamierzam wykorzystać to spotkanie, by omówić szerzej odpowiedź Unii Europejskiej na wyzwania - powiedział Donald Tusk.

Szef Rady mówił też o konieczności przyspieszenia prac nad przepisami dotyczącymi udostępniania przez linie lotnicze danych pasażerów przekraczających granice Wspólnoty. Prace utknęły, bo Parlament Europejski uznał, że mogą naruszać podstawowe prawa obywateli.

Donald Tusk przyjechał do Rygi na spotkanie z premier Łotwy Laimdotą Straujumą, która w tym półroczu przewodniczy pracom w Unii. Rozmawiał z nią między innymi o Rosji.

ddel54q

Zaapelował o jedność Unii w relacjach z Rosją. Podkreślił, że Wspólnota nie prowadzi polityki przeciwko Moskwie, ale zabiega o pokój i poszanowanie granic w Europie.

- Ta polityka wymaga poświęceń i cena, którą trzeba zapłacić jest wysoka, ale Unia powinna pozostać zjednoczona kiedy europejskie bezpieczeństwo jest zagrożone - powiedział Tusk.

Podkreślił, że Unia powinna też być jednomyślna w obronie wolności i demokracji we wschodnim sąsiedztwie.

Zobacz wideo. "Ludzie utrzymujący kontakt z Państwem Islamskim są już w Polsce"

ddel54q

Podziel się opinią

Share
ddel54q
ddel54q
Więcej tematów