Trwa ładowanie...

Tusk: PiS nie zawsze nadąża za tempem zdarzeń w Europie

Donald Tusk powiedział po zakończeniu szczytu UE, że chciałby, aby Polska nie była izolowana w Europie. Z kolei, w rozmowie z reporterem TVN24 przewodniczący Rady Europejskiej stwierdził, że "PiS nie zawsze nadąża za tempem zdarzeń w Europie, ale zamiast obrażać Polaka tutaj, mogliby zacząć współpracę".
Share
Tusk: Budzę się i zasypiam z jedną myślą - co zrobić, żeby Polska nie była izolowana w Europie
Tusk: Budzę się i zasypiam z jedną myślą - co zrobić, żeby Polska nie była izolowana w EuropieŹródło: PAP/EPA, Fot: OLIVIER HOSLET
djlft81

"Z zaciętą miną mówi: nie, nie, nie"

Po zakończeniu spotkania przywódców państw UE Donald Tusk był pytany o kwestię relokacji uchodźców i politykę azylową.

Jego zdaniem coraz więcej krajów widzi, że przymusowa relokacja nie jest rozwiązaniem problemu migracyjnego. - Rozwiązaniem problemu migracyjnego są skuteczne działania na granicach europejskich, a nawet w oddali od granic europejskich, których celem będzie przede wszystkim powstrzymanie nielegalnej imigracji - powiedział szef Rady Europejskiej.

- Natomiast i tak należałoby oczekiwać od wszystkich partnerów tej dyskusji, żeby słuchali siebie nawzajem i żeby nie traktowali problemu migracji jako sposobu wygrywania wyłącznie takich egoistycznych interesów wewnętrznych. Sprawa jest bardzo trudna, groźna dla Europy, także w sensie politycznym - stwierdził Tusk.

djlft81

- Mnie się marzy, żeby Polska na nowo, tak jak stosunkowo niedawno, była postrzegana jako państwo, które pomaga, ułatwia rozwiązywanie problemów, a nie tylko z zaciętą miną mówi: nie, nie, nie. Nikt nie chce nielegalnej imigracji, ale niektórzy chcą poważnie o tym rozmawiać i pracować, a niektórzy wolą tylko demonstrować - dodał.

Donald Tusk i Jarosław Kaczyński – historia pewnej znajomości

"Co zrobić, żeby Polska nie była izolowana w Europie"

Szef Rady Europejskiej, pytany o komentarze polityków w Polsce, którzy sugerują, że szykuje się na powrót do kraju, powiedział: "nie będę tego komentował".

djlft81

- Wszyscy wiedzą, ci, którzy są tutaj, ile mam pracy, także ważnej dla Polski. Powiem szczerze, że to dla mnie jest coś w rodzaju komplementu, że każdy mój komentarz dotyczycący Polski traktowany jest jako czasami nawet zagrożenie dla rządzących partii. Pewnie w tym jest też dużo przesady - stwierdził Tusk.

Dodał, że uważa, iż "interes Polski i Europy jest tożsamy".
- To nie jest tylko moja wyobraźnia, to jest moja stuprocentowa pewność, że dobra przyszłość dla Polski będzie wynikała bezpośrednio z pozycji Polski w Europie, a nie poza Europą. Ja się budzę i zasypiam z jedną myślą. Co zrobić, żeby Polska nie była izolowana w Europie - stwierdził Tusk.

Źródło: WP, PAP, TVN24

djlft81

Podziel się opinią

Share
djlft81
djlft81
Więcej tematów