Tusk o gabinecie cieni Platformy
W gabinecie cieni, który chce powołać Platforma Obywatelska, nie będzie funkcji przyszłego premiera ani prezydenta - zapowiedział szef partii Donald Tusk. Członkowie gabinetu nie wejdą automatycznie w skład przyszłego rządu, na wypadek wygrania wyborów przez Platformę.
Kształt gabinetu cieni ma zatwierdzić 13 stycznia Rada Krajowa Platformy, na wniosek zarządu partii.
Członkowie gabinetu - mówił Tusk - mają być "rzecznikami Platformy, w razie potrzeby alarmującymi opinię publiczną" - mówił Tusk dziennikarzom w Sejmie.
Wyciągam lekcję z przeszłości. Fakt, że był premier z Krakowa, był prezydent Tusk, a później Platforma przegrała wybory, to wystarczający powód, dla którego - zanim nie wygramy wyborów nie będzie żadnego premiera, ani żadnego prezydenta - powiedział.
Nikt, kto znajdzie się w tym gabinecie, nie może czuć się przyszłym ministrem. Niewykluczone, że kiedyś takie kariery ci politycy zrobią. Ale na razie ich zadaniem jest być rzeczywistym cieniem - krok w krok pilnować i recenzować aktualnych ministrów, aby za dużo zła nie robili - powiedział Tusk.
Powołanie gabinetu ma być sygnałem dla opinii publicznej, że Platforma - w sytuacji gdyby miało dojść do wcześniejszych wyborów i zmiany ekipy rządowej - będzie do tej zmiany przygotowana - mówił Tusk.
"Gabinet cieni" ma składać się z 16 sekretariatów - tylu, ile jest obecnie ministerstw. Na ich czele mają stanąć parlamentarzyści PO, którzy będą swoistymi rzecznikami partii w różnych dziedzinach.
W skład poszczególnych zespołów mają wchodzić zarówno parlamentarzyści PO, jak i eksperci, którzy dotychczas pracowali nad programem partii.
Zadaniem gabinetu cieni będzie monitorowanie działań rządu Kazimierza Marcinkiewicza i prace programowe, czyli przygotowywanie projektów dla PO.
Wśród osób, które wymieniane są jako ewentualni kandydaci do kierowania poszczególnymi sekretariatami są m.in.: Zbigniew Chlebowski (finanse), Hanna Gronkiewicz-Waltz (skarb), Adam Szejnfeld (gospodarka), Jacek Saryusz-Wolski (zagranica) Bogdan Zdrojewski (obrona), Marek Biernacki (sprawy wewnętrzne), Cezary Grabarczyk (sprawiedliwość), Jan Olbrycht (rozwój regionalny) Tadeusz Jarmuziewicz (infrastruktura), Ewa Kopacz (zdrowie), Krystyna Szumilas (edukacja), Mirosław Drzewiecki (sport)
.