Trwa ładowanie...
16-06-2008 14:10

Tusk: Niemcy i Polska mogą być liderami integracji

Zdaniem premiera Donalda Tuska, Niemcy i
Polska są w stanie podołać roli liderów integracji europejskiej.
Na wspólnej konferencji prasowej z kanclerz Niemiec
Angelą Merkel Donald Tusk powiedział, że "Polska jest krajem bardzo
wysokiej odpowiedzialności za dalszą integrację Unii Europejskiej".

Tusk: Niemcy i Polska mogą być liderami integracjiŹródło: PAP
d2npff9
d2npff9

W jego ocenie - biorąc pod uwagę poziom zaangażowania w procesy integracyjne i ratyfikacyjne - Polska jest państwem, na którym UE może polegać, jak na niewielu innych. Determinacja Polaków, jeśli chodzi o działanie na rzecz wspólnoty europejskiej, jest bezdyskusyjna - podkreślił premier.

Tusk powiedział, że jeśli Europa chce rozmawiać o perspektywach poszerzania Unii, to politycy europejscy muszą poważnie porozmawiać o ratyfikacji Traktatu z Lizbony. Uważam, że wpadka referendalna nie może być pretekstem do wygłaszania opinii, że UE jest zamknięta - podkreślił premier.

Jak wyjaśnił, chodzi mu perspektywę unijną dla Chorwacji, Serbii oraz Ukrainy.

Wspólnie z Irlandią (która odrzuciła w referendum Traktat z Lizbony) trzeba szukać drogi wyjścia z impasu. Jesteśmy przekonani, że tę drogę znajdziemy - oświadczył Tusk.

d2npff9

Premier zapewnił też, że koncepcja tzw. "Europy dwóch prędkości" nie znajdzie poparcia u żadnego poważnego przywódcy europejskiego. Również Merkel przyznała, że nie może sobie wyobrazić, aby doszło do powstania "Europy dwóch prędkości", w której Polska byłaby w jednej grupie, a Niemcy w drugiej.

Kanclerz Niemiec Angela Merkel, która przebywa z kilkugodzinną wizytą w Gdańsku. Z polskim premierem Donaldem Tuskiem, rozmawiała o wschodnim wymiarze polityki sąsiedztwa UE oraz zbliżającym się szczycie UE. Kryzys ratyfikacyjny na pewno przełamiemy - powiedział Tusk po spotkaniu z Merkel. Cieszę się, że mamy do czynienia z postępem w stosunkach polsko-niemieckich - dodała kanclerz.

Premier Donald Tusk powiedział, że zarówno on, jak i kanclerz Niemiec Agela Merkel są przekonani, iż ratyfikacja Traktatu Lizbońskiego powinna być kontynuowana w krajach UE. Jesteśmy oboje przekonani, że proces ratyfikacji powinien postępować w tych krajach, gdzie nie został zakończony - powiedział Tusk na wspólnej z Merkel konferencji prasowej.

Tusk podkreślił, że do decyzji Irlandczyków należy podchodzić z szacunkiem, bez obrażania się na rzeczywistość. Po to budowaliśmy taki a nie inny ustrój polityczny UE, aby szanować głos narodów i państw, które są członkami UE. Jesteśmy przekonani, mogę to powiedzieć po spotkaniu z panią kanclerz, a także po spotkaniu południowym w Pradze, że Europa znajdzie wyjście z tej sytuacji i że ten kryzys ratyfikacyjny na pewno przełamiemy - mówił szef polskiego rządu.

d2npff9

Zdaniem kanclerz Angeli Merkel, Unia Europejska potrzebuje Traktatu Lizbońskiego po to, aby była zdolna do pracy i aby mogła się rozszerzać. W referendum W Irlandii przeciwko przyjęciu Traktatu z Lizbony było 53,4% głosujących, za - 46,6% Irlandia to jedyny kraj "27", w którym przyjęcie Traktatu odbywało się na drodze referendum.

W imieniu rządu federalnego powiem - i słyszałam to też od strony polskiej - że potrzebujemy Traktatu Lizbońskiego, aby być zdolnym do pracy, aby móc rozszerzać Unię Europejską, zwłaszcza jeśli chodzi o rozszerzenie - myślę o Zachodnich Bałkanach. To ma wielkie znaczenie dla stabilności Europy - powiedziała niemiecka kanclerz.

Mówiąc o przygotowanej przez Polskę i Szwecję propozycji wschodniego wymiaru UE, Merkel powiedziała, że Niemcy popierają inicjatywę polsko-szwedzką. Zdaniem kanclerz, dla wszystkich wielkie znaczenie ma i bardzo ważnym jest, że w ramach dobrej polityki wschodniej włączymy sąsiadów na wschodzie. W piątek poprosimy Komisję Europejską o konkretne propozycje, aby z tego nie powstały same tytuły, lecz konkretne projekty - dodała Merkel.

d2npff9
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2npff9
Więcej tematów