PolskaTusk: jestem wdzięczny prezydentowi za podpisanie ustawy emerytalnej

Tusk: jestem wdzięczny prezydentowi za podpisanie ustawy emerytalnej

Premier Donald Tusk powiedział, że jest wdzięczny prezydentowi Bronisławowi Komorowskiemu za to, że bez zbędnej zwłoki podpisał ustawę emerytalną. Tusk zaznaczył, że ceni sobie solidarność prezydenta w sprawach, które są trudne i nie przynoszą popularności. Prezydent Bronisław Komorowski podpisał ustawę wydłużającą wiek emerytalny do 67. roku życia dla kobiet i mężczyzn.

Tusk: jestem wdzięczny prezydentowi za podpisanie ustawy emerytalnej
Źródło zdjęć: © PAP/EPA | Robert Ghement

- Jestem bardzo wdzięczny panu prezydentowi, że bez zbędnej zwłoki, po analizie konstytucyjnej zdecydował się podpisać ustawę o podniesieniu wieku emerytalnego - powiedział Tusk na konferencji prasowej w Bukareszcie, gdzie przebywał na szczycie szefów rządów państw tworzących nieformalną grupę Przyjaciół Polityki Spójności.

- Wiem dobrze, bo rozmawialiśmy godzinami o tym, że dla niego jest to tak samo ciężka i trudna decyzja jak dla mnie, kiedy przedstawiałem ten projekt parlamentowi - dodał szef rządu.

Jak podkreślił, tym wyżej ceni sobie "solidarność prezydenta w sprawach, które są trudne i które nie przynoszą popularności, ale które z punku widzenia interesu ludzi i państwa były absolutnie niezbędne". - Myślę, że ten najtrudniejszy etap reformy mamy dzięki temu za sobą - dodał Tusk.

Zdaniem premiera reforma emerytalna jako zmiana strukturalna była niezbędna dla zapewnienia Polsce wzrostu gospodarczego. Jak powiedział, uczestnicy szczytu w Bukareszcie rozmawiali także o potrzebie reform strukturalnych jako warunku powrotu do wzrostu gospodarczego we wszystkich państwach europejskich.

- Dzisiejsi rozmówcy nie mieli wątpliwości, że ten kto nie podejmie decyzji o reformach strukturalnych, nie zapewni w najbliższym czasie i w przyszłości miejsc pracy, bezpiecznych emerytur, stabilności finansowej w swoim państwie - powiedział Tusk.

Nowelizacja ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych przewiduje, że od 2013 r. wiek emerytalny będzie wzrastał o trzy miesiące każdego roku. Tym samym mężczyźni osiągną docelowy wiek emerytalny (67 lat) w 2020 r., a kobiety - w 2040 r. Nowe regulacje przewidują też możliwość przejścia na wcześniejszą, tzw. częściową emeryturę.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (656)