Trwa ładowanie...

Tusk do Ukraińców: nie będziemy "tym trzecim". Pomożemy wam

Donald Tusk wystąpił na Forum Bezpieczeństwa w Kijowie. Zagrzewał Ukraińców, by dalej cierpliwie budowali demokratyczne instytucje i nie dali się podzielić. Zapewnił, że w obecnym kryzysie Polska nie będzie "tym trzecim", który "biernie patrzy jak dwóch się bije".

Donald Tusk przemawiał na Forum Bezpieczeństwa w Kijowie Donald Tusk przemawiał na Forum Bezpieczeństwa w Kijowie Źródło: GETTY, fot: NurPhoto
d1ypufb
d1ypufb

- Ukraina daje wyraz swoim europejskim aspiracjom od lat. Chronicie wartości europejskie, jednocześnie tocząc walkę o utrzymanie własnych granic - mówił na Forum Bezpieczeństwa w Kijowie lider PO Donald Tusk.

Bezpieczna Ukraina, to bezpieczna UE

- Nie popadajcie w zwątpienie. Rozwijacie demokratyczne instytucje, rozwijajcie swoją armię i brońcie granic - apelował. Zapewnił Ukraińców, że w swoich zmaganiach nie są sami, mogę liczyć na przyjaciół z Unii Europejskiej. Przypomniał ile osiągnęli od kiedy w 2009 roku, z inicjatywy Polski, powołano do życia Partnerstwo Wschodnie, w ramach którego Unia zacieśniła stosunki z byłymi państwami bloku sowieckiego.

- Ukraina bez wątpienia należy do europejskiej wspólnoty narodów - zapewnił - Nie ma mowy o bezpiecznej Unii Europejskiej, bez bezpiecznej i demokratycznej Ukrainy.

d1ypufb

Nie będziemy "tym trzecim"

Tusk nawiązał także do obecnej eskalacji napięcia na linii Kijów-Moskwa. - Jest takie polskie powiedzenie: gdzie dwóch się bije, tam trzeci korzysta - mówił - My, Polacy, nie chcemy biernie patrzeć na ten spór. Zrobię wszystko, by wasi polscy przyjaciele zjednoczyli się i pomogli wam w tych ciężkich zmaganiach [z Rosją]. To leży w interesie obu naszych narodów, naszej wspólnej przyszłości.

Apelował do ukraińskich polityków, by zakopali wzajemne animozje i zjednoczyli się we wspólnym celu w obliczu zagrożeń i wyzwań. - Macie tysiące przyjaciół w Unii Europejskiej. Mamy nadzieję, że Ukraina będzie członkiem Unii Europejskiej. Będziemy zabiegać o realizację tego marzenia - zakończył.  

Błyskawiczna riposta Suskiego na wpis Tuska. Nawet się nie zastanawiał

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d1ypufb
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1ypufb
Więcej tematów