Tusk: deklaracje Rosjan nie są puste
Premier Donald Tusk uważa, że jego wizyta w Moskwie była owocna. Tusk rozmawiał w Rosji z prezydentem Władimirem Putinem, premierem Wiktorem Zubkowem i pierwszym wicepremierem Dmitrijem Miedwiediewem. Jego zdaniem deklaracje przywódców rosyjskich o gotowości poprawiania stosunków polsko-rosyjskich nie są puste, choć - jak mówił - stanowiska Polski i Rosji w sprawie Gazociągu Północnego pozostały rozbieżne.
Galeria
[
]( http://wiadomosci.wp.pl/premier-donald-tusk-w-moskwie-6038637427483777g )[
]( http://wiadomosci.wp.pl/premier-donald-tusk-w-moskwie-6038637427483777g )
Premier Donald Tusk w Moskwie
Galeria
[
]( http://wiadomosci.wp.pl/codzienne-zycie-w-moskwie-6038645843944577g )[
]( http://wiadomosci.wp.pl/codzienne-zycie-w-moskwie-6038645843944577g )
Codzienne życie w Moskwie
"Postęp jest"
Według premiera, w niektórych sprawach osiągnięto postęp, szczególnie, jeśli chodzi o poziom zrozumienia wzajemnych punktów widzenia.
Poinformował, że strona rosyjska zadeklarowała, że jest gotowa zrobić wszystko lub dużo, aby efekt zniesienia embarga na import polskiej żywności był w praktyce lepszy, niż do tej pory.
Nasze ustalenia w sprawie perspektywy małego ruchu granicznego, bezwizowego z obwodem kaliningradzkim, nasze stanowisko na rzecz elastycznej polityki wizowej UE wobec obywateli rosyjskich - wszystkie te tematy pokazywały, że istnieje wola i możliwość rozwiązywania niektórych problemów, które do tej pory nie znajdywały dobrego scenariusza - dodał.
"Rozbieżne stanowiska, ale nie dramatyzujmy"
Stanowiska Polski i Rosji w sprawie Gazociągu Północnego pozostały rozbieżne - powiedział premier Donald Tusk. W sprawie Nord Streamu i gazociągu Amber Rosjanie informowali, że są mocno zdeterminowani, aby gazociąg Nord Stream, a więc tzw. rura bałtycka, był realizowany. Zapewniali równocześnie, że nie są zainteresowani jakimikolwiek kłopotami czy zakłóceniami, jeśli chodzi o współpracę gazową z Polską. Deklarowali gotowość wypełnienia nie tylko wszystkich zobowiązań, ale prowadzenia takiej wspólnej polityki, która da nam poczucie stabilności dostaw i bezpieczeństwa - zaznaczył.
Nasze stanowiska pozostały rozbieżne, co nie znaczy, że jakakolwiek ze stron chciałaby dramatyzować ten stan rzeczy - podkreślił premier.
"Putin nie jest entuzjastą tarczy"
Władimir Putin nie jest entuzjastą projektu umieszczenia elementów amerykańskiej tarczy antyrakietowej w Europie. Doceniacie państwo delikatność mojego sformułowania. Ale, co oczywiste, uznał autonomiczne prawo Polski do decydowania, czyje i jakie instalacje obronne na terytorium naszego kraju będą się znajdować - mówił Tusk. Jak dodał, Putin wyraził bardzo otwartym językiem oczekiwanie ze strony Rosji możliwości monitorowania, sprawdzania, na ile instalacje tarczy antyrakietowej nie są wymierzone przeciwko Rosji.
Tusk powiedział jednak, że jego rozmowy "nie miały charakteru negocjacji". Szczególnie jeśli chodzi instalację antyrakietową, rozmówcą Polski są Stany Zjednoczone - podkreślił premier.
To, jak będzie wyglądała instalacja i to, jak będzie wyglądał ewentualny monitoring ze strony państw trzecich, zainteresowanych, będziemy rozstrzygać w Polsce, a później w rozmowach z naszym sojusznikiem, ze Stanami Zjednoczonymi - podkreślił szef polskiego rządu.
Jak zaznaczył, pewne jest, że zarówno Amerykanie, Rosjanie, jak i Czesi nie wykluczali jakiejś formy inspekcji. Według niego, można założyć, że rosyjski punkt widzenia jest trochę odmienny np. od naszego, szczególnie jeśli chodzi o obecność ludzi.
Tusk dodał, że istnieją techniczne środki i są także formy czasowych inspekcji elementów tarczy. Zobaczymy, niczego nie będziemy w tej chwili rozstrzygać, ale wydaje się, że jakaś przestrzeń, jakieś pole do poważnej rozmowy, która by rozładowała napięcie wokół tarczy, jest - ocenił szef rządu.
Jego zdaniem pewne jest, iż poznaliśmy i zrozumieliśmy swoje punkty widzenia, a to - jak zaznaczył - już dużo.
...I zapraszamy
Prezydent Rosji Władimir Putin może czuć się zaproszony już dziś do złożenia jak najszybszej wizyty w Warszawie - powiedział premier Donald Tusk.
Kiedy pan prezydent Putin wspomniał o tym, że oczekiwał kiedyś zaproszenia do Polski, chciał rozmawiać, i nie dostał zaproszenia, powiedziałem, że może czuć się zaproszony już dziś do złożenia jak najszybszej wizyty w Warszawie - relacjonował podczas spotkania z dziennikarzami szef polskiego rządu.
Jak dodał, jaki będzie tego efekt, zobaczymy, na pewno przyjdzie nam czekać na wynik wyborów w Rosji, ale Putin nie powiedział "nie".
Tusk przyznał, że jego rozmowy w Rosji odbywały się w okresie przedwyborczym i jego rozmówcy nie ukrywali, że dzisiejsze role, jakie pełnią, za kilka miesięcy mogą wyglądać inaczej.
Premier żartował, że w tym sensie on był w najlepszej sytuacji, bo wydaje mu się, że jego przyszłość jest trochę bardziej przewidywalna.