Turecki parlament zbada los adoptowanych w Europie dzieci tureckich
Komisja praw człowieka parlamentu Turcji postanowiła zbadać sytuację dzieci pochodzenia tureckiego, adoptowanych przez rodziny w Europie - poinformowały tureckie media. Według tureckiego rządu, w ubiegłych latach władze państw europejskich umieściły przymusowo w rodzinach zastępczych co najmniej 4 tys. dzieci i młodocianych.
W Turcji trwa obecnie dyskusja, w której krytykuje się możliwość chrześcijańskiego wychowywania dzieci pochodzenia tureckiego. Ponadto w Belgii miało dojść do przypadków powierzania opieki nad dziećmi parom homoseksualnym. W Turcji wyraża się obawy, że adoptowane dzieci mogą zostać wyobcowane ze swej kultury i tureckich wartości.
W ubiegłym miesiącu tureckie media nagłośniły przypadek młodej kobiety, która po blisko siedmiu latach przebywania w rodzinie zastępczej w Niemczech przy pomocy władz w Ankarze ponownie połączyła się ze swą biologiczną matką. Matka została wydalona z Niemiec, a jej 12-letnią wówczas córkę adoptowała rodzina określana jako chrześcijańska.
Jak zaznacza agencja dpa, urzędy do spraw rodziny w Niemczech podejmują interwencję zwykle wtedy, gdy dzieci bądź młodociani padają ofiarą przemocy lub jeśli grozi im wykolejenie się.